Designteka

wydarzenia

Słownik Projektantów Polskich

15.08.2009

Słownik Projektantów Polskich jest wieloletnim projektem badawczym Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, wiodącego doradcy w zakresie wzornictwa.

logo_Slownik_Projektantow_Polskich_mini

Słownik składa się z czterech części, odpowiadających podziałowi chronologicznemu polskiego wzornictwa: lata 1900-1950, lata 50.-60., lata 70.-80. oraz czasy współczesne od roku 1990.

SPP umożliwia szybkie wyszukiwanie informacji według dziedziny twórczości, branży, pozwala sortować informacje chronologicznie (według daty urodzenia, okresu aktywności zawodowej czy daty powstania projektu).

SPP jest bezcennym źródłem wiedzy dla:

projektantów – dostarcza informacji o producentach inwestujących w design,

producentów i przedsiębiorców – to najpełniejsza baza wiedzy o czynnych zawodowo twórcach wzornictwa,

historyków i krytyków designu – to olbrzymia baza wiedzy do wykorzystania w badaniach i pracach naukowych

studentów i dziennikarzy – to największa i najbardziej aktualna baza danych nt. stanu polskiego wzornictwa,

wszystkich zainteresowanych designem – jest fascynującą opowieścią o dziejach polskiego wzornictwa, jego najlepszych okresach, twórcach i pięknych produktach.

W SPP aktualnie dostępnych jest 450 biogramów.

Wszystkie biogramy są zilustrowane zdjęciami wybranych projektów.

Powołany w 1950 roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego od początku skupiał wokół siebie najważniejszych polskich projektantów. Przygotowanie Słownika Projektantów Polskich to – obok konkursów takich jak np. Dobry Wzór z kategorią Designer Roku i wystaw (np. Vintage Wiecznie Młode) – ważny element promocji polskiego wzornictwa i polskich projektantów.

Powstałe w Instytucie, obecnie digitalizowane, archiwum fotograficzne oraz dokumentacji projektów jest nieocenionym zasobem wiedzy o projektantach i ich osiągnięciach. Bogate zbiory największej w Polsce Biblioteki Wzornictwa tworzą najpełniejszy obraz polskiego wzornictwa. Zarówno historyczne dziedzictwo Instytutu jak i jego najnowsza rola – bycia centrum wiedzy o polskim designie –sprawiają, że Instytut jest najbardziej kompetentną instytucją do stworzenia Słownika Projektantów Polskich.

Najważniejszymi zadaniami Słownika są: po pierwsze – upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat polskiego designu, której brak od lat uniemożliwiał prace badawcze, a po drugie – wspieranie współpracy projektantów z producentami i innymi profesjonalistami związanymi z wzornictwem.

Redaktorem prowadzącym Słownika jest Beata Bochińska, historyk sztuki, teoretyk designu, wykładowca Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, aktualna Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Konsultantami merytorycznymi części pierwszej Słownika (lata 50. i 60.) są: prof. Irena Huml, historyk sztuki i krytyk oraz projektanci wzornictwa: Ryszard Bojar i Danuta Paprowicz-Michno oraz wiele innych osób: projektantów i krytyków, które współpracowały przy słowniku. Konsultantką części „Projektanci współcześni” jest historyk sztuki i wzornictwa Krystyna Łuczak-Surówka.

Źródło: www.slownikprojektantow.pl

SPP umożliwia szybkie wyszukiwanie informacji według dziedziny twórczości, branży, pozwala sortować informacje chronologicznie (według daty urodzenia, okresu aktywności zawodowej czy daty powstania projektu).

SPP jest bezcennym źródłem wiedzy dla:

  • projektantów – dostarcza informacji o producentach inwestujących w design,
  • producentów i przedsiębiorców – to najpełniejsza baza wiedzy o czynnych zawodowo twórcach wzornictwa,
  • historyków i krytyków designu – to olbrzymia baza wiedzy do wykorzystania w badaniach i pracach naukowych
  • studentów i dziennikarzy – to największa i najbardziej aktualna baza danych nt. stanu polskiego wzornictwa,
  • wszystkich zainteresowanych designem – jest fascynującą opowieścią o dziejach polskiego wzornictwa, jego najlepszych okresach, twórcach i pięknych produktach.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas