architektura
Vialo, czyli ostoja szczęścia z muralem w tle
Zapoczątkowana przez Duńczyków moda na relaks i życiową równowagę, nazywana dumnie hygge, nie jest tylko chwilową modą – to sprawdzony przepis na szczęście, który deweloper TPS Reapolis nie przypadkowo wykorzystał w gdańskiej inwestycji Vialo. Cały kompleks zaprojektowany przez studio Roark pomyślano tak, by sprzyjał zdrowiu mieszkańców: fizycznemu, mentalnemu oraz społecznemu. Za artystyczną klamrę, spajającą wszystkie elementy osiedla, posłużył mural autorstwa Ideamo, zainspirowany skandynawskim designem i filozofią hygge.
Spokój, Atmosfera i Harmonia, czyli trzy budynki składające się na kompleks Vialo, zostaną ostatecznie oddane do użytku jeszcze tego lata. Inwestycja zlokalizowana u zbiegu ul. Kopernika i ul. Wronia w Gdańsku Aniołkach, to łącznie 2600 m2 powierzchni, które celowo wpisano w kompleksowo zaprojektowaną przestrzeń zieleni i relaksu nieodzownie związaną z duńską filozofią szczęścia. Rozwiązania pracowni architektury krajobrazu są swoistym dopełnieniem całej opowieści o osiedlu Vialo, gdzie skandynawska idea życia w harmonii z naturą i miejską sztuką w postaci murali, buduje atmosferę zadowolenia z uroków spokojnego życia.
Mieszkańcy na pierwszym planie
TPS Reapolis przy koncepcie osiedla Vialo postanowił zaakcentować, że punktem centralnym inwestycji w każdym aspekcie będą właśnie mieszkańcy i walory zamysłu hygge, co doskonale zinterpretowali architekci ze studia Roark przekładając tę ideę na język projektu.
Jak zaznacza Jakub Bladowski, Prezes Zarządu Roark Studio: Interesują nas potrzeby ludzi, bo projektowanie jest spełnianiem potrzeb. Zawsze szukamy rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które sprzyjają zdrowiu mieszkańców: fizycznemu, mentalnemu oraz społecznemu. Przekłada się to na kameralne wnętrza urbanistyczne, spokojną architekturę, dużo zieleni i miejsca, w których mieszkańcy mają okazję wspólnie spędzać czas – dzięki temu tworzą się małe społeczności. Nasze pragnienie projektowania zdrowych osiedli połączyliśmy z zamiłowaniem inwestora do duńskiego designu – posłużyła nam do tego filozofia skupiająca się na dobrym, spokojnym życiu.
Schemat kolorystyczny i zastosowane w projekcie materiały doskonale grają z zielonym otoczeniem i tworzą spójną, stonowaną całość o odprężającym charakterze.
Aby zaprojektować zdrowe, spokojne osiedle posłużyliśmy się materiałami w stonowanych barwach: beżowy tynk, płytki elewacyjne, żaluzje w kolorze drewna oraz blacha dachowa nawiązująca do okolicznej zabudowy. Taki dobór materiałów dobrze współgra z dużą ilością zieleni, która znajdzie się na Vialo – dodaje Jakub Bladowski.
W tej przestrzeni nie mogło zabraknąć przemyślanych terenów zieleni z altanami i strefą relaksu, gdzie mieszkańcy mogą nacieszyć się spokojem i odpocząć w gronie bliskich, przyjaciół, czy sąsiadów.
Sztuka łagodzi obyczaje
Murale, jako modne działania z palety miejskiej sztuki, cieszą się coraz większym uznaniem pośród deweloperów, którzy chcą wyróżnić swoje inwestycje i podkreślić ich wyjątkowy charakter. Pomysł graficzny muralu Ideamo stworzonego na potrzeby osiedla Vialo nawiązuje do nurtu skandynawskiego, który jest swoistą nicią łączącą wszystkie elementy osiedla i stanowi tło dla zaprojektowanej tam zieleni: drzew oraz pnączy.
Artyści ze studia Ideamo w swoim zamyśle wykorzystali owalne, pękate linie budujące spokojny krajobraz pełen kolorowych drzew i łagodnych pagórków o sielankowym charakterze. Kompozycję uzupełniono o fragmenty imitujące duńską mozaikę, co jest bezpośrednim nawiązaniem do filozofii szczęścia i otaczania się wyjątkowymi, pięknymi rzeczami. Oko uważnego obserwatora dojrzy na muralu siedem elementów pokrytych złotą farbą – ta barwa symbolizuje tutaj ciepło, dobrobyt i dostatek, natomiast siódemka jest postrzegana jako szczęśliwa liczba.
Projektowanie zaczęliśmy od poszukiwania kolorów oddających w naszym odczuciu ideę hygge. Chcieliśmy dobrać kolorystykę przyjazną dla oka, kojarzoną z ciepłem, ziemią, naturą, ale też z codziennymi przyjemnościami w duńskim stylu – brązy, rudości, ciemniejsze akcenty przywodzące na myśl pyszne cynamonowe ciasto i jesienne liście, czy żółcienie kojącego, przedpołudniowego słońca. Celowo wykorzystaliśmy zieleń na zasadzie dodatku, by mieszkańcy mogli skupić się na pięknej, pełnej zielonej roślinności i drzew przestrzeni wokół muralu – nakreśla Łukasz Bieniek z Ideamo.
Realizacja studia Ideamo to wynik zespołowej pracy grupy utalentowanych artystów i niebawem doczeka się kontynuacji w postaci drugiego, nieco mniejszego muralu zdobiącego ścianę od strony wjazdu do garażu. Każda z wielkoformatowych prac Ideamo odznacza się przemyślanym konceptem i dbałością o detal, co doskonale oddaje interpretacja duńskiej filozofii szczęścia w obrębie osiedla Vialo.
O TPS/Reapolis
Grupa TPS/Reapolis to zespół ekspertów, których pasją są nieruchomości. Grupa działa na rynku nieruchomości od 2005 roku i jest jednym z najbardziej doświadczonych deweloperów w Polsce Północnej. Prężnie działa na rynku nieruchomości mieszkaniowych – inne projekty to m.in. osiedle Obotrycka i Argentum. Grupa działa także na rynku nieruchomości komercyjnych jako zespół profesjonalnych zarządców.
Więcej o inwestycji: http://vialo.tps.pl