wydarzenia
Wyniki Rowerem do kultury
Znamy wyniki konkursu dla projektantów i projektantek „Rowerem do Kultury”. Nagrodę zdobył projekt stojaka rowerowego Tomasza Rosiaka oraz Justyny Osieckiej z Łodzi!
Prace konkursowe nadesłało 90 osób i zespołów projektowych (m.in. z Walencji, Łodzi, Wrocławia i Poznania), które zgłosiły ponad 100 projektów. Jury postanowiło dodatkowo przyznać sześć wyróżnień. Tematem, ogłoszonego 25 marca, konkursu było zaprojektowanie nowoczesnego stojaka dla rowerów, który będzie montowany w pobliżu gdańskich instytucji kultury.
Nagroda w wysokości 7000 zł trafi do Tomasza Rosiaka i Justyny Osieckiej z Łodzi. Ponadto Jury postanowiło wyróżnić pracę Łukasza Siódmoka i Andrzeja Sapierzyńskiego oraz projekty Grzegorza Maszkowskiego, Jana Buczka, Joanny Krawczyk, Mateusza Ścipień, Małgorzaty Knobloch oraz Igora Wikorowicza , Dominika Drezner.
Stojak rowerowy według zwycięskiego projektu zostanie zamontowany przed instytucjami kultury i innymi podmiotami działającymi w obszarze kultury. Chęć udziału w projekcie zadeklarowały: Teatr Wybrzeże, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Hewelianum, Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście, Instytut Sztuki Wyspa.
Prace konkursowe oceniało Jury w składzie: Agnieszka Jacobson-Cielecka (absolwentka ASP w Gdańsku, dziennikarka i specjalistka w dziedzinie designu, Dyrektor Artystyczna festiwalu Łódź Design 2008 i 2009), Aneta Szyłak (kuratorka, Dyrektor Instytutu Sztuki Wyspa), Joanna Grandzicka (Wiceprezes Zarządu, Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości), Barbara Kacprzak (inicjatorka i koordynatorka targów ABOUT DESIGN), Małgorzata Ratkowska (koordynatorka projektu „Civitas Mimosa” w Gdańsku), Jan Buczkowski (Prodziekan ds. Twórczości Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej), Remigiusz Kitliński (gdański Oficer Rowerowy), Paweł Kaftański (koordynator konkursu ze strony Gdańsk 2016).
Gdańsk 2016, zapraszając do współpracy branżę kreatywną, chce odczarować typową formę mebla miejskiego, jakim jest stojak rowerowy, a jednocześnie promować pozytywne praktyki wykorzystania designu do demokratyzacji przestrzeni publicznej poprzez sztukę. „Rowerem do kultury” to wizjonerskie i twórcze gospodarowanie przestrzenią miejską.
„Rowerem do Kultury” to także wyjście naprzeciw zwiększającej się liczbie osób jeżdżących rowerami. Gdańsk jest liderem wśród polskich miast pod względem dostępności infrastruktury rowerowej. Jazda na rowerze to nie tylko sezonowa alternatywa dla standardowych środków komunikacji miejskiej, to także sposób myślenia o mobilności w mieście i ekologiczny styl życia coraz większej liczby mieszkańców Trójmiasta.
Organizatorem konkursu jest Gdańsk 2016, we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Civitas Mimosa Gdańsk. Partnerzy projektu to Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej i firma Almot – dystrybutor marki rowerowej Electra. Inauguracja konkursu nastąpiła 25 marca podczas Targów Wyposażenia Wnętrz, Wzornictwa i Sztuki Użytkowej ABOUT DESIGN. W przeprowadzenie konkursu angażuje się także gdański Oficer Rowerowy, który jest odpowiedzialny za miejską politykę rowerową.