Designteka

wydarzenia

1 Salon ART.UPCYKLING.PL.

29.04.2013

1 Salon ART.UPCYKLING.PL organizowany jest z myślą o Tych, którzy w upcyklingu znajdują inspirację, pomysł na życie, pracę, twórczą ekspresję, czy po prostu sposób na ubarwienie sobie codzienności. To takim osobom oddajemy przestrzeń katowickiego Ronda Sztuki, otwartą na pomysłowość, wrażliwość i oryginalność.

Wystarczy tylko poszukać kreatywnych sposobów na wykorzystanie odpadów – do czego Salon ma zachęcić zarówno twórców, jak i odbiorców.

Podczas trwającego przez dwa tygodnie Salonu zaprezentowane zostaną prace artystów tworzących zgodnie z ideą upcyklingu. W ich rękach zwykłe przedmioty przestają być zwykłymi przedmiotami. Wyjęte ze swojego naturalnego otoczenia, pozbawione starych znaczeń zyskują nowe funkcje i działanie.

Manipulacja przedmiotem i jego kontekstem nie jest nowym zjawiskiem.

Pojawiło się w sztuce na początku XX wieku, a proces adaptowania przedmiotów codziennego użytku, śmieci, rzeczy znalezionych czy jednorazowych stał się znakiem czasów.

Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że odnawianie i przerabianie to również stary jak świat efekt konieczności, wynikającej z niedostatku, a nie tylko artystycznej kontestacji czy buntu.

Jak większość zjawisk kulturowych „upcykling” stanowi odzwierciedlenie rozlicznych procesów, które przenikają się i w różnych punktach na mapie mają wiele twarzy.

Wpisuje się w kierunek działań zmierzających w stronę zrównoważonego projektowania – filozofii odpowiedzialności za środowisko naturalne, ograniczania konsumpcji w myśl „zrównoważonego” rozwoju społeczeństwa.

Jest odpowiedzią twórców na wszechobecny zalew naśladownictwa i tandety produkowanej bezmyślnie i wdzierającej się zewsząd i wszędzie również do designerskich wnętrz i magazynów upowszechniających tzw. dobry styl.

W sensie estetycznym nie ma wbrew pozorom wiele wspólnego z szarością i brudem śmietnika. To eksplozja radośnie powstających przedmiotów użytkowych, obrazów i różnych form przestrzennych, które sygnalizują pragnienie powrotu do harmonii.

Wśród wystawionych na Salonie projektów zobaczymy m.in. biomorficzne struktury Tomasza Wójcika (Wytwórnia 21), fotel z plastikowej beczki Roberta Pludry i Jakuba Sobiepanka czy fotel ze starej budki telefonicznej zespołu CablePower. Będziemy podziwiać skomplikowane kompozycje z odpadów biurowych autorstwa Roberta Dudka, pojawi się iluzoryczna instalacja sufitowa Aleksandry Zaorskiej wykonana z odpadów technologicznych. Zobaczymy niekonwencjonalne zestawienia np. fotel z siedziskiem i oparciem z nart Magdaleny Rusak i Krzysztofa Lipińskiego czy wieszak z obcasów Magdaleny Falkiewicz. Ponadto akcesoria kuchenne, biżuterię, lampy….

Odwiedzający wystawę będą mieli szansę wziąć udział w warsztatach, podczas których zaproszeni twórcy podzielą się swoimi doświadczeniami i pokażą w jaki sposób nadawać rzeczom drugie życie. Propozycja jest różnorodna, skierowana dla dorosłych i dla dzieci.

Będzie można urozmaicić swoją wiedzę i przełamać przyzwyczajenia w wielu obszarach.

Fotografujący przekonają się jak może działać upcyklingowe studio fotograficzne, zobaczymy też niestandardowe metody tworzenia biżuterii, ubiorów, rozmaitych drobnych przedmiotów, orgiami, a nawet fryzur. W naszym założeniu zabawa przeplata się ze zdobywaniem wiedzy dlatego również naukowcy opowiedzą o ciekawych zjawiskach związanych z odpadami i z tym jak sobie z nimi radzić.

Wystawie i warsztatom towarzyszyć będą inne wydarzenia m.in. projekcje krótkich filmów poświęconych tematyce upyklingowej oraz spotkania z twórcami urozmaicone projekcjami slajdów.

Gość z zagranicy – Veronika Zapletalova – czeska rzeźbiarka i fotograf zaprezentuje podczas wieczoru autorskiego cykl fotografii pt.: Chatařství opublikowany w książce pod tym samym tytułem. Będzie to obszerny dokument fotograficzny pokazujący czeski fenomen budowania i urządzania domków letniskowych.

W Noc muzeów wyemitowany zostanie nominowany do Oskara dokumentalny film „Śmietnisko” (reż. Lucy Walker, Karen Harley) opowiadający o znanym artyście brazylijskiego pochodzenia, który wyjeżdża na największe śmietnisko świata w Rio de Janeiro i tam realizuje wielkoformatowy projekt artystyczny z udziałem „catadores”.

* – Upcykling (spolszczona wersja terminu upcycling) oznacza proces przetwarzania materiałów, odpadów i rzeczy zużytych lub niepotrzebnych, które zwykle trafiają na śmietnisko – w produkty pełnowartościowe.

To umiejętność nadawania przedmiotom nowej funkcji użytkowej lub wartości artystycznej w stosunku do ich pierwotnego przeznaczenia. Upcykling może też być zabawą, sposobem na rozwijanie wyobraźni i przełamywanie schematów.

Terminu „upcycling” po raz pierwszy użyto w 1994 roku. Jego idea została później opisana przez Williama McDonougha i Michaela Braungarta w książce pt. Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things (2002). Autorzy publikacji stwierdzili, że celem upcyclingu jest zapobieganie marnowaniu potencjalnie użytecznych materiałów poprzez wykorzystywanie już istniejących, co może ograniczyć konsumpcję nowych, nieprzetworzonych surowców i w rezultacie spowoduje redukcję zużycia energii, zanieczyszczenia powietrza i wody oraz emisji gazów cieplarnianych.

1 Salon ART.UPCYKLING.PL.

7.05-20.05.2013

Galeria Rondo sztuki

Wernisaż: 7 maja (wtorek), godz. 18:00

Wstęp wolny.

SWOJE PRACE NA WYSTAWIE POKAŻĄ:

Kasia Barc (KreatywnaKasia)

Karolina Chmiel

Robert Dudek

Ekoista

Magda Falkiewicz

Aleksandra Grabara (Padupadu)

Stefania Jablońska

Joanna Jagusztyn

Andrzej Kania (KiteDesign)

Bogdan Kosak

Maja i Marek Kostykiewicz (CablePower)

Agnieszka Krasowska & Adam Maroszek (Modern Line)

Wiola Kurtok

Dorota Kwiecień

Krzysztof Lipiński (UPdeco)

Agnieszka Lisiecka-Legierska

Agnieszka Markiewicz-Burek (Taaagu)

Ewa Michalska

Aleksandra Munzar (Dolce Luce)

Katarzyna Nowak

Jolanta Ogrodzka

Maciek Pawelski (Zetpete Dizajn)

Paulina Paździera

Małgorzata Pękala (Małgorzata Pękala Design)

Patrycja Pyzalska (Padupadu)

Robert Pludra i Jakub Sobiepanek

Martyna Rusak (UPdeco)

Patka Smirnow

Jakub Sobiepanek

Kamil Śliwka

Spokostudio

Studio 6×6

Konstancja Tanjga

Barbara Turska-Knyziak (Barborka Dizajn)

Tomek Wójcik (Wytwórnia 21)

Anna Zagórska

Aleksandra Zaorska

Justyna Żak

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas