Designteka

Finaliści Electrolux Design Lab

14.11.2014

Konkurs Electrolux Design Lab 2014 rozstrzygnięty! Polak na podium!

Zwycięzcą tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu dla młodych designerów – Electrolux Design Lab, została Pan Wang, autorka projektu Future Hunter Gatherer. Jej koncepcja wirtualnych zakupów zainspirowanych naturą zachwyciła jury i tym samym zapewniła jej wyjątkową nagrodę – 5000 euro oraz półroczny staż w centrum projektowania Electrolux. Finalista z Polski, Michał Pośpiech zajął zaszczytne 3 miejsce!

W środę w centrum kultury Electric w Paryżu, odbyła się uroczysta gala finałowa międzynarodowego konkursu Electrolux Design Lab 2014. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia, jury w składzie Lars Erikson (Główny Wicedyrektor Działu Wzornictwa Electrolux), Margareta van den Bosch (Doradca Kreatywny marki H&M) oraz Robin Edman (Dyrektor Naczelny Szwedzkiej Fundacji Wzornictwa Przemysłowego – SVID), wybrało autorów 3 najlepszych projektów na rozwiązania dla zdrowych domów przyszłości. O prestiżowe wyróżnienie oraz gratyfikację pieniężną walczyło ponad 1,700 studentów i absolwentów z całego świata.

Niezwykłe wirtualne zakupy

Nagrodę główną zdobyła Pan Wang, autorka koncepcji Future Hunter Gatherer. Ideą jej projektu są wirtualne zakupy spożywcze zainspirowane naturą. Po włączeniu urządzenia Future Hunter Gatherer wyświetla się hologram, który pozwala użytkownikowi zagrać w grę polegającą na gromadzeniu różnych składników spożywczych, poprzez ich wirtualne łowienie, zbieranie czy udział w polowaniu. Informacja o produktach zebranych w grze przez użytkownika jest następnie przesyłana do pobliskiego sklepu spożywczego lub na rynek, by później wybrane składniki zostały dostarczone wprost do naszych drzwi. Jak narodził się pomysł na ten niezwykły projekt?

Kupowanie żywności w obecnych czasach jest tak łatwe, że ludzie utracili wiedzę, skąd rzeczywiście pochodzą poszczególne składniki. Zainspirowały mnie tradycyjne formy zdobywania pożywienia, takie jak rybołówstwo, łowiectwo i zbieractwo. Poprzez symulowanie natury, przenoszenie elementu gry do procesu przygotowywania posiłków i łączenie go z dostawcami żywności, nauka o jedzeniu i robienie zakupów staje się zabawą i ma charakter edukacyjny dla całej rodziny – powiedziała Pan Wang.

Polak na podium

Drugie miejsce zajęła Fulden Dehneli, która zaprezentowała koncepcję Lotus. Jest to filtr powietrza składający się z bazy głównej oraz 3 mobilnych kul. Podczas gdy baza urządzenia oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, każdą z kul możemy zabrać w dowolnie wybrane przez siebie miejsce. Koncepcja opiera się na technologii generującej aktywne jony wodoru oraz tlenu, a celem urządzenia jest usuwanie zanieczyszczeń biologicznych.

Trzecie miejsce zajął reprezentant z Polski – Michał Pośpiech. Jego UrbanCONE, inspirowany wyglądem meduzy, ma przynieść rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w wysoko zurbanizowanych miastach oraz gospodarstwach domowych przyszłości. Filtr zamontowany wewnątrz urządzenia ma za zadanie oczyszczać powietrze ze szkodliwych dla naszego organizmu toksyn, a lekka konstrukcja i falujący ruch ramion, mają zadbać o stałą wentylację powietrza oraz ułatwić wzniesienie się w miejską przestrzeń.

Nagroda Publiczności została przyznana Fiorelli Rios, która zachwyciła internautów projektem HERO. Nagrodą za II miejsce było 3 000 euro, nagrodą za III miejsce – 2,000 euro, a Nagrodą Publiczności – 1 000 euro.

Electrolux Design Lab – pierwszy krok w kierunku kariery młodego projektanta

Celem Electrolux Design Lab jest inspirowanie studentów wzornictwa przemysłowego na całym świecie, poprzez zachęcanie ich do przedstawienia swoich przełomowych pomysłów na rozwiązania dla gospodarstw domowych przyszłości. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było Tworzenie zdrowych domów. Uczestnicy stanęli przed wzywaniem zaprojektowania koncepcji, która pozwoli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem w przyszłości, mieszkając w przyjemnych warunkach i dbając o siebie i innych w sposób oszczędny, zrównoważony i bez wysiłku. Konkurs Electrolux Design Lab 2014 poszukiwał koncepcyjnych produktów, akcesoriów, materiałów eksploatacyjnych i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów i Oczyszczanie powietrza.

Więcej informacji:

• Strona internetowa Design Lab: electroluxdesignlab.com

• YouTube: youtube.com/user/electrolux

• Facebook: facebook.com/electroluxpolska

• Twitter: twitter.com/Electrolux

• Flickr: flickr.com/photos/electrolux-design-lab

• Pinterest: pinterest.com/electrolux

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas