Designteka

wydarzenia

Hakobo w Galerii Design

13.03.2010

Monograficzna wystawa twórczości Jakuba Stępnia znanego jako Hakobo już od 9 kwietnia w Galerii Design BWA we Wrocławiu.

Nie często mamy okazję oglądać tak szerokie spektrum twórczości rodzimego grafika na monograficznym pokazie. Na wrocławskiej wystawie HGW: Hakobo Graphic World prezentowane będą wybrane przykłady realizacji Hakobo, którego dokonania znane są być może lepiej zagranicą niż w Polsce.

Jakub Stępień realizuje swój charakterystyczny styl zarówno w plakacie, rozbudowanych systemach identyfikacji wizualnej, jak i projektach ubioru. Absolwent łódzkiej ASP od 10 lat eksploruje motywy wywodzące się z estetyki szablonu i streetowej kultury skatowskiej, eksperymentuje z fontami, czytelnością i podważaniem utartych w projektowaniu graficznym chwytów. W jego twórczości zaskakuje niezwykła rozpiętość form, poprzez którą Hakobo bada skrajności.

Na wrocławskim pokazie monograficznym, w ciekawej aranżacji, obejrzeć będzie można zarówno minimalistyczne, czarno białe, mocne znaki graficzne, jak i bajecznie kolorowe i przesycone formalnie plakaty- Hakobo należy do grona szczęśliwców, którzy robią dokładnie to, na co mają ochotę i jednocześnie zyskują prestiż na całym świecie. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w kraju, nie chce jednak dać się zamknąć w niszy – mówi Katarzyna Roj, kuratorka wystawy – Czuje się najlepiej, gdy mija na ulicy kogoś ubranego w jego ciuchy, a im bardziej znoszone, tym satysfakcja większa. Romansuje z estetyką Japonii, którą miesza z kulturą zachodniej ulicy. Na tym nie kończy się zestaw jego ulubionych motywów. Hakobo eksperymentuje z czytelnością, czasem powraca do konstruktywistycznej, łódzkiej tradycji, by ostatecznie wywrócić wszystko na lewą stronę i przedstawić własny estetyczny wokabularz. Najbardziej radykalne są jego projekty plakatów – są dużo śmielsze od pozostałych i owładnięte niepokojącym chaosem.

Monograficzna ekspozycja prac Jakuba Stępnia będzie początkiem cyklu wystaw realizowanych we Wrocławiu pod wspólnym hasłem OUT OF STH prezentuje i skupiających się na fenomenie szeroko pojętego urban artu.

Wystawie towarzyszyć będzie, pionierskie w polskiej skali, wydawnictwo artystyczne poświęcone projektom jednego twórcy. Album HGW: Hakobo Graphic World, wydany w limitowanej serii przez wrocławski Juice, będzie unikatowym owocem współpracy pomiędzy galerią, a prywatną inicjatywą wydawniczą. Kolekcjonerski katalog dostępny będzie głównie w dystrybucji online. Czas pozostały do premiery tego rarytasu dla wszystkich miłośników współczesnego projektowania graficznego śledzić można na stronie www.hakobographicworld.com. Także pod tym adresem można znaleźć informacje o autorze, albumie i wystawie.

Kuratorami wystawy są Katarzyna Roj, Wojtek Piotrowski (Juice). Wystawa potrwa do 22 maja 2010 roku.

www.hakobographicworld.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas