Designteka

wydarzenia

Ikony Śląskiego Dizajnu

06.05.2013

Zapraszamy do Owoców i Warzyw na spotkanie z dr Irmą Koziną*, która opowie o śląskim dizajnie i pracy nad swoją najnowszą publikacją – „Ikony dizajnu w województwie śląskim“. Wśród uczestników spotkania zostanie rozlosowanych 10 sztuk książkowej wersji publikacji.

„Ikony dizajnu w województwie śląskim“ to wciągająca podróż po historii wybitnych przedmiotów zaprojektowanych w tym regionie. Od przedmiotów codziennego użytku jak piekarnik ZEN, po te niespotykane w codziennym życiu jak endoproteza. Od masowych, których wyjątkowości z reguły nie zauważamy, jak długopis Zenith, którym pisała cała polska, po ekskluzywne i zaawansowane technologicznie jak szybowiec FOKA z Bielska-Białej.

Dr Irma Kozina wykonała niezwykłą pracę dokonując selekcji dzieł śląskiego wzornictwa od 1900 roku i opracowując ich historię. Wynikiem tych działań jest ogólnodostępna, wirtualna Galeria Śląskiego Designu, gdzie znajdziemy pełną treść publikacji w wersji elektronicznej, galerię zdjęć przedmiotów, które możemy obejrzeć z dowolnego kąta, a także audio przewodnik po prezentowanych w galerii eksponatach.

Przedmioty wybrane przez dr Irmę Kozinę zachwycają śmiałymi rozwiązaniami technologicznymi, funkcjonalnością i estetyką, a co najważniejsze każdy z nich jest ważnym świadectwem swoich czasów i z każdym z nich wiąże się niezwykła historia jego powstania, jak w przypadku pierwszej polskiej endoprotezy. Prace nad nią rozpoczęły się kiedy nogę złamał syn pierwszego sekretarza PZPR – Edwarda Gierka.

10 ikon śląskiego dizajnu wg dr Irmy Koziny:

1. Żeliwny igielnik z Gliwic

2. Fotel (przykład mebli giętych z wyposażenia Pałacyku Prezydenta w Wiśle)

3. Radio Capello z Katowic

4. Motocykl MOJ 130 z Katowic

5. Wazon porcelanowy firmy Steatyt z Katowic

6. Szybowiec Foka z Bielska-Białej

7. Zestaw Szklany Asteroid z Dąbrowy Górniczej

8. Długopis Zenith z Częstochowy

9. Pierwsza polska endoproteza z Dąbrowy Górniczej

10. Piekarnik ZEN zaprojektowany w Katowicach

* Dr hab. Irma Kozina – Historyk sztuki, Stypendystka Gerda-Henkel-Stiftung. Jest autorką tekstów na temat architektury województwa śląskiego po 1945 r. w pracy zbiorowej pt „Sztuka Górnego Śląska”, który zainicjował zainteresowanie architekturą tworzoną przez katowickie środowisko architektoniczne czasów PRL-u. Współpracuje z redaktorem Tomaszem Malkowskim, przygotowując prowadzone przez niego felietony w czasopismach „Architektura Murator” i „Arch”. Opracowała tekst wiodący w wydanej w 2011 roku książce Zofii Oslislo o katowickiej modernie. Autorka publikacji „Ikony dizajnu w województwie śląskim”, która powstała na potrzeby projektu Design Silesia.

Aktywnie działa na rzecz ochrony śląskiej architektury i budowania powszechnej świadomości znaczenia i wartości architektury modernistycznej i przemysłowej.

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Design Silesia w ramach cyklu RZUT Poziomy – rozmów o architekturze, dizajnie i brandingu, za który odpowiadają klubokawiarnia Owoce i Warzywa oraz Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi.

Spotkanie z dr Irmą Koziną poprowadzi dyrektor CAiW – Igor Gałązkiewicz

Ikony Śląskiego Dizajnu – spotkanie z dr Irmą Koziną

16 maja | czwartek | 18:00

Owoce i Warzywa klubokawiarnia | Łódź | Traugutta 9

wstęp wolny

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas