Designteka

wydarzenia

Konkurs "SPA ART" rozstrzygnięty!

14.05.2010

Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji konkursu projektowego „SPA-ART” dla marki POOLSPA. Jury wybrało najlepsze prace spośród 133 nadesłanych projektów, decydując o przyznaniu pierwszej nagrody Katarzynie Malec za projekt YinYang oraz wyróżniając trzy zgłoszone prace – PLUM Wojciecha Opali, INVISIBLE Pawła Woźniaka oraz Easy Bath Agnieszki Zalewskiej.

Zwycięzcy „SPA-ART” 09/10 – „2 w 1?”

Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez markę POOLSPA, poświęcona zaprojektowaniu obiektu łączącego w sobie funkcje wanny i kabiny prysznicowej, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie młodych dizajnerów. Zgłoszono 133 prace, przygotowane przez projektantów indywidualnych oraz zespoły projektowe. Zostały one ocenione przez jury, w którym znalazły się znane osoby ze świata projektowania – prof. Czesława Frejlich, dr hab. Krystyna Laskowska, dr Andrzej Sobaś oraz przedstawiciele ROCA Polska: Piotr Koszek – Marketing & Business Development Manager, i Paweł Jędra, Research & Development Manager, a także komisarz konkursu – Tomasz Budzyń. Projekty punktowano za innowacyjność, pomysłowość, funkcjonalność koncepcji, ergonomię oraz walory estetyczne.

Najwyżej oceniona praca, czyli YinYang autorstwa Katarzyny Malec, zdobyła pierwszą nagrodę i uznanie w oczach jurorów nie tylko za spełnienie powyższych warunków, ale także za gotowość produkcyjną projektu.

Pozostałe wyróżnione prace też zostały wysoko ocenione:

PLUM Wojciecha Opali

INVISIBLE Pawła Woźniaka

Easy Bath Agnieszki Zalewskiej

Jury wybrało też kilkanaście innych, ciekawych projektów, które zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej wraz ze zwycięskimi pracami. W trakcie semestru jesień/zima 2010 odwiedzi ona największe polskie uczelnie projektowe.

Jury o konkursie

Jury jednogłośnie przyznało pierwszą nagrodę konkursową Katarzynie Malec. Profesor Czesława Frejlich uzasadniła tę decyzję w następujący sposób: „Wolno stojąca wanna, z funkcją prysznica, jest ciekawym rozwiązaniem dla dużych przestrzeni mieszkalnych. Mocną stroną projektu jest kształt, który ułatwia wejście do wanny, przyjęcie w wannie dwóch pozycji – siedzącej i leżącej – jak również ochronę pomieszczenia przed chlapaniem wody, gdy bierzemy prysznic. Wspólny panel sterowniczy może być wykorzystywany zarówno podczas korzystania z prysznica, jak i kąpieli w wannie. Nie przewidziano typowej baterii, a jedynie otwory w ścianach urządzenia, co daje prostą formę, łatwą do utrzymania w czystości”.

Zdaniem dr hab. Katarzyny Laskowskiej mocną stroną zwycięskiego projektu, było jego wykroczenie poza standardowe wymogi konkursowe: „Projekt, który uznaliśmy za najlepszy, miał dodatkowy walor – była to gotowość do wdrożenia, czyli zaprezentowanie nam projektu, który mógłby trafić do producenta, a następnie do klientów. Nie było to wymagane w regulaminie konkursu, ale to dopracowanie projektu zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie”.

Jury wypowiedziało się również na temat wyróżnionych prac, chwaląc ich koncepcje. Projekt PLUM został przez komisarza konkursu, Tomasza Budzynia, doceniony za prostotę i elegancję zaproponowanego rozwiązania: „PLUM jest współczesną w formie, choć mocno czerpiącą z tradycji propozycją wanny wolno stojącej. Z jednej strony jej forma przywodzi na myśl stare, żeliwne, ciężkie wanny na złotych lwich łapach, z drugiej strony nowa, gładka forma, pozbawiona wszelkich zdobień i zbędnych detali, doskonale wpisuje się w stylistykę nowoczesnych, ale… dość dużych wnętrz. Kluczowym elementem zaproponowanego rozwiązania jest wyniesiony, odpowiednio wyprofilowany kołnierz zapobiegający rozpryskiwaniu się wody. Otacza on część wanny, w której można skorzystać z prysznica, zarówno w pozycji stojącej, jak półleżącej, i stanowi nie tylko parawan, ale też element wspornikowy. Wanna zaopatrzona została w system prysznicowy z deszczownicą, słuchawkę oraz reling. Jury doceniło niezwykłą prostotę i klasyczną elegancję rozwiązania”.

Również naturalność koncepcyjna i praktyczne rozwiązania w projekcie INVISIBLE spodobały się jednemu z jurorów, Andrzejowi Sobasiowi: „Wanna INVISIBLE z poręczą, która może być odchylana i pełnić funkcję wysięgnika prysznica, jest bardzo pomysłowym, prostym i spójnym rozwiązaniem. Poręcz w swojej neutralnej pozycji może pomagać przy wychodzeniu i wchodzeniu do wanny. Można na niej także powiesić ręczniki. Jest to połączenie tradycyjnej, nieco archaicznej formy wanny z nowoczesnym rozwiązaniem użytkowym. Na uwagę zasługuje wykorzystanie jednej baterii zamontowanej w uchwycie, choć ten szczegół wymaga dopracowania”.

Krystyna Laskowska pozytywnie wypowiedziała się na temat praktyczności i funkcjonalności rozwiązania zaproponowanego w projekcie Agnieszki Zalewskiej: „Easy Bath łączy funkcję wanny i prysznica, jest przeznaczone dla rodziny, z uwzględnieniem osób starszych i niepełnosprawnych. Easy Bath umożliwia podjazd wózkiem bezpośrednio do wanny i samodzielne wejście do niej. Pozwala na przyjęcie pozycji siedzącej, półleżącej i stojącej. Siedzisko oraz dno wanny są pokryte matą antypoślizgową. Przewidziano poręcze zarówno w części przy siedzisku, jak i przy wannie. Jury doceniło praktyczność rozwiązania, które choć nie epatuje formą, realnie rozwiązuje problemy większości rodzin wielopokoleniowych”.

Jurorzy docenili duże zainteresowanie studentów konkursem, chociaż zwrócili również uwagę na bardzo zbliżone podejście większości uczestników do zadanego im tematu, którzy skupili się przede wszystkim na samym zadanym produkcie i jego walorach estetycznych. „Młodzi projektanci całą swoją uwagę skupili na produkcie, natomiast w ich propozycjach zabrakło trochę idei wellness, czyli odprężenia i relaksu, płynącego z kontaktu z wodą. Ogólnie problem wody – jej oszczędzania, racjonalnego gospodarowania jej zasobami – w ogóle nie pojawił się w prezentowanych pracach” – tak tegoroczne zgłoszenia ocenił dr Andrzej Sobaś.

Tradycje konkursowe

„SPA-ART” to konkurs z tradycjami, odbywający się corocznie od 2001 r. Każdorazowo przed jego uczestnikami stawiane jest ambitne zadanie zaprojektowania obiektu, który będzie nowatorski, odkrywczy, a zarazem funkcjonalny. Tematyka konkursu „SPA-ART” wiąże się zawsze z ideą wellness oraz rozwiązaniami domowego spa, dostosowanego także do najmniejszych powierzchni łazienkowych.

Jest to konkurs dla najlepszych, gdyż stawiane przed uczestnikami zadania mają być wyzwaniem dla młodych projektantów, a jednocześnie sposobem na doświadczenie przez nich pracy z tematem rynkowym, dopasowanym do oczekiwań najbardziej wymagającej grupy – konsumentów.

Organizator i konkurs

Organizatorem konkursu pozostaje firma ROCA Polska, właściciel marki POOLSPA. Zwycięzcy ósmej odsłony „SPA-ART” dołączyli do grupy 19 osób wyróżnionych we wcześniejszych edycjach. Jedna ze zwycięskich prac została już wprowadzona do produkcji. Konkurs, który w swojej historii miał takie zadania, jak zaprojektowanie panelu do sterowania wanną z hydromasażem, wieloosobowej wanny spa czy też wanny z hydromasażem, którą można wyprodukować z akrylu lub szkła, ma ugruntowaną pozycję w świecie projektowym, o czym świadczy m.in. grono jego patronów i partnerów medialnych. Patronami konkursu zostali: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych oraz następujące media: „Architektura & Biznes”, „Łazienka”, „2+3D”, rzeczy.net, muratorplus.pl i studentnews.pl.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas