Designteka

wydarzenia

RZUT Poziomy / 08

16.01.2013

Centrum Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz klubokawiarnia Owoce i Warzywa zapraszają na RZUT Poziomy – cykl spotkań o projektowaniu. 24 stycznia 2013 w łódzkiej klubokawiarni w ramach ósmego wykładu zatytułowanego „ZA-miesz(K)anie w miejskiej rzeczywistości” będziemy gościć przedstawicieli krakowskiej Fundacji Instytut Architektury: Michała Wiśniewskiego i Dorotę Jędruch (FIA, Muzeum Narodowe w Krakowie).

Spotkanie poświęcamy analizie stanu architektury mieszkalnej w Polsce w obliczu przemian ustrojowych zachodzących w miastach. Punktem odniesienia do rozmów na ten temat będzie wystawa „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń” w krakowskim Muzeum Narodowym, organizowana we współpracy z Fundacją Instytut Architektury. Przedmiotem rozważań w tym kontekście jest co prawda, Kraków, potraktowany na wystawie jako model przemian społeczno-przestrzennych charakterystycznych dla większości polskich miast. Postanowiliśmy więc pochylić się nad problematyką przemian i zamętu jaki wprowadzają one do przestrzeni publicznej. W sposób krytyczny odniesiemy się do skutków wolnorynkowego, często pozbawionego szerszej wizji podejścia projektantów, rozmywającej się odpowiedzialności za indywidualne wybory czy samowładztwa w stosunku do własnego „M” nie uwzględniającego dbałości o otoczenie. W drugiej części spotkania dyskusję z zaproszonymi gośćmi poprowadzi dyrektor Centrum Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, Igor Gałązkiewicz.

Ideą RZUTU Poziomego jest omówienie i analiza konkretnych zagadnień z dziedziny wzornictwa, architektury i brandingu poprzez pryzmat doświadczenia zaproszonego gościa. Formuła cyklicznych, otwartych spotkań pozwoli łódzkiej publiczności na częstszy kontakt z dziedzinami projektowymi. Ze względu na profil działalności CAiW nie zabraknie także kwestii poświęconych zastosowaniu dziedzin projektowych w procesie wzmacniania i budowania tożsamości marki. Spotkania w ramach cyklu RZUT Poziomy prowadzone są w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi oraz klubokawiarni Owoce i Warzywa.

Fundacja Instytut Architektury

Fundacja Instytut Architektury to krakowska inicjatywa, której celem jest popularyzacja architektury, ze szczególnym uwzględnieniem architektury nowoczesnej i współczesnej. W skład zespołu Instytutu wchodzą Dorota Jędruch, dr Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska, dr Michał Wiśniewski. Od 2011 r. w ramach swojej działalności Instytut Architektury zorganizował m.in. wystawę „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń” w krakowskim Muzeum Narodowym a także wydał publikację polskiego przekładu zbioru esejów Juhaniego Pallasmy „The Eyes of the Skin: Architecture and the Senses” [‘Oczy skóry: Architektura i zmysły’]. ‘”

RZUT Poziomy/08 – Fundacja Instytut Architektury/ ZA-miesz(K)anie w miejskiej rzeczywistości/24 stycznia 2013 r., godz. 18. Klubokawiarnia Owoce i Warzywa, Traugutta 9

Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń”, Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie, Al. 3 Maja 1, wystawa czynna do 10 lutego 2013. Organizatorzy: Fundacja Instytut Architektury, Muzeum Narodowe w Krakowie.

Więcej informacji na:

facebook.com/RZUTpoziomy

designcentre.pl owoceiwarzywa.com

 

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas