Designteka

dodatki

Szklana materia Agnieszki Bar

10.11.2009

Agnieszka Bar to absolwentka kierunku projektowanie szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiowała sztukę użytkową na Uniwersytecie Technicznym w Libercu i na Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie. Przez wiele lat edukacji szczególnym zainteresowaniem obdarzyła szklaną materię.

Swoje projekty designerskie prezentowała podczas Designbloku w Pradze, na Biennale Designu w Saint Etienne, na Designstory w Brnie, podczas Design September w Belgii, w ramach Gdynia Design Days i Łódź Design Festiwal, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na wystawach w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Izraelu.

Praca dyplomowa w zakresie szkła użytkowego znalazła się wśród Najlepszych Dyplomów Projektowych 2006/2007 w Polsce, wytypowanych przez kwartalnik 2+3d. Jest laureatką konkursu „Talents” Międzynarodowych Targów Tendence we Frankfurcie. Była także nominowana w konkursie Art of Packaging – Debiuty w kategorii „Free Style”. Zajęła 1 miejsce w konkursie „butelka na Miętówkę” w ramach Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu. Została także wyróżniona w konkursie”‘Make me”.

W działaniach Agnieszki Bar design przeplata się ze sztuką.

Agnieszka Bar projektuje obiekty mające cechy użytkowe i unikatowe. Testuje kondycję materii, bawi się formą i kontekstem przedmiotu, poszukuje synonimów istniejących już przedmiotów i sytuacji.

Cechy szczególne jej projektów to niezwykła prostota, czystość, subtelna ironia.

Agnieszka Bar oprócz projektowania zajmuje się także wykonywaniem swoich obiektów. Uczestniczy w kolejnych etapach ich powstawania, dlatego tak widoczna jest gra z materią. Jej projekty to eseje, hasła na temat….skojarzenia. We wszystkich dziełach odbiorcy znajdują czystość, subtelność, przewrotność, użytkownicy – funkcjonalność.

Flirtuje działając deformacją czy ornamentem. Żywe reakcje wzbudzają szklane probówki wypełnione majerankiem, ostrą papryką czy liściem lubczyka – „… pijesz i się stresujesz” – to komentarz jaki usłyszała na temat naczyń Break-time!

Poniżej tylko niektóre projekty z niesamowitego dorobku Agnieszki Bar.

GROUP VASE / 2008

Wieloelementowy wazon na drobne rośliny cięte i świeże zioła.
Elementami są probówki o zróżnicowanych wysokościach posiadające wgłębienia, które pozwalają na związanie kilku elastyczną gumką.
W ten sposób możemy sami skomponować swój wazon. Obiekt muszą tworzyć minimum trzy elementy, aby był stabilny. Składający się z kilku zbiorników wazon pozwala na używanie go do kilku rodzajów roślin niezależnie.
Wykonany ze szkła borosilikonowego oraz gumki recepturki.

fot. Artur Orzeszyna

fot. Artur Orzeszyna

fot. Artur Orzeszyna

fot. Artur Orzeszyna

BREAK-TIME! / 2009

Szybkie tempo życia zagłusza w nas potrzebę delektowania się chwilą. Naczynia z ornamentem imitującym siatkę spękań na szklanej powierzchni przypominają o pauzie na smakowanie. Mimo niepokojącego ornamentu można ich używać „bez stresu”.

Naczynia wykonane są ze szkła borosilikonowego wraz z grawerowaniem.

fot. Artur Orzeszyna

fot. Artur Orzeszyna

fot. Artur Orzeszyna

fot. Artur Orzeszyna

MELT BOTTLE / 2008

Subtelna linia butelki zostaje zdeformowana poprzez nadtopienie w dolnej części i „zatrzymana” w momencie najwyższej plastyczności. Obiekt pokazuje esencję szklanej materii. Elegancki pojemnik jest idealny na substancje płynne: wodę, ocet.

Wykonany jest ze szkła borosilikonowego i korka.

fot. Artur Orzeszyna

fot. Artur Orzeszyna

TUBKI / 2009

Szklane pojemniki dedykowane są na sypkie przyprawy. Probówki zostały potraktowane bardzo plastycznie, przez co straciły swój labolatoryjny charakter. Są zabawną interpretacją. Pojemniki posiadają stoper z korka.

TUBKI_Agnieszka Bar

fot. Artur Orzeszyna

UŁAMKI / 2008

Komu nie zdarzyło się upuścić porcelanowe naczynie na podłogę, czy uszczerbić ulubiony talerz przy nieostrożnym używaniu? Potłuczone fragmenty zamiast wylądować w koszu poddane zostały obróbce i zmieniły swój odpadowy charakter. Fragmenty kwiatowych kalek, złotych obrzeży, sygnatury manufaktur zostały wydobyte i wyeksponowane. Odłamki porcelanowe o nieregularnych i przypadkowych kształtach stanowią interesujące uzupełnienie stroju. Przypinki mogą przypominać o ulubionym serwisie po prababci. Można je komponować, zestawiać, grupować… Wykonane z porcelany i metalu.

fot. Agnieszka Bar

fot. Agnieszka Bar

ALFABET / 2007

Szklanki z malowanymi motywami liter. Jako szablon zostały wykorzystane odpady z plotowanych arkuszy folii reklamowej. Szklanki zostały wykonane ze szkła sodowego.

fot. Agnieszka Bar

fot. Agnieszka Bar

Źródło: www.agnieszkabar.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas