dodatki
Szklana materia Agnieszki Bar
Agnieszka Bar to absolwentka kierunku projektowanie szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiowała sztukę użytkową na Uniwersytecie Technicznym w Libercu i na Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie. Przez wiele lat edukacji szczególnym zainteresowaniem obdarzyła szklaną materię.
Swoje projekty designerskie prezentowała podczas Designbloku w Pradze, na Biennale Designu w Saint Etienne, na Designstory w Brnie, podczas Design September w Belgii, w ramach Gdynia Design Days i Łódź Design Festiwal, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na wystawach w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji, Izraelu.
Praca dyplomowa w zakresie szkła użytkowego znalazła się wśród Najlepszych Dyplomów Projektowych 2006/2007 w Polsce, wytypowanych przez kwartalnik 2+3d. Jest laureatką konkursu „Talents” Międzynarodowych Targów Tendence we Frankfurcie. Była także nominowana w konkursie Art of Packaging – Debiuty w kategorii „Free Style”. Zajęła 1 miejsce w konkursie „butelka na Miętówkę” w ramach Festiwalu Wysokich Temperatur we Wrocławiu. Została także wyróżniona w konkursie”‘Make me”.
W działaniach Agnieszki Bar design przeplata się ze sztuką.
Agnieszka Bar projektuje obiekty mające cechy użytkowe i unikatowe. Testuje kondycję materii, bawi się formą i kontekstem przedmiotu, poszukuje synonimów istniejących już przedmiotów i sytuacji.
Cechy szczególne jej projektów to niezwykła prostota, czystość, subtelna ironia.
Agnieszka Bar oprócz projektowania zajmuje się także wykonywaniem swoich obiektów. Uczestniczy w kolejnych etapach ich powstawania, dlatego tak widoczna jest gra z materią. Jej projekty to eseje, hasła na temat….skojarzenia. We wszystkich dziełach odbiorcy znajdują czystość, subtelność, przewrotność, użytkownicy – funkcjonalność.
Flirtuje działając deformacją czy ornamentem. Żywe reakcje wzbudzają szklane probówki wypełnione majerankiem, ostrą papryką czy liściem lubczyka – „… pijesz i się stresujesz” – to komentarz jaki usłyszała na temat naczyń Break-time!
Poniżej tylko niektóre projekty z niesamowitego dorobku Agnieszki Bar.
GROUP VASE / 2008
Wieloelementowy wazon na drobne rośliny cięte i świeże zioła.
Elementami są probówki o zróżnicowanych wysokościach posiadające wgłębienia, które pozwalają na związanie kilku elastyczną gumką.
W ten sposób możemy sami skomponować swój wazon. Obiekt muszą tworzyć minimum trzy elementy, aby był stabilny. Składający się z kilku zbiorników wazon pozwala na używanie go do kilku rodzajów roślin niezależnie.
Wykonany ze szkła borosilikonowego oraz gumki recepturki.
BREAK-TIME! / 2009
Szybkie tempo życia zagłusza w nas potrzebę delektowania się chwilą. Naczynia z ornamentem imitującym siatkę spękań na szklanej powierzchni przypominają o pauzie na smakowanie. Mimo niepokojącego ornamentu można ich używać „bez stresu”.
Naczynia wykonane są ze szkła borosilikonowego wraz z grawerowaniem.
MELT BOTTLE / 2008
Subtelna linia butelki zostaje zdeformowana poprzez nadtopienie w dolnej części i „zatrzymana” w momencie najwyższej plastyczności. Obiekt pokazuje esencję szklanej materii. Elegancki pojemnik jest idealny na substancje płynne: wodę, ocet.
Wykonany jest ze szkła borosilikonowego i korka.
TUBKI / 2009
Szklane pojemniki dedykowane są na sypkie przyprawy. Probówki zostały potraktowane bardzo plastycznie, przez co straciły swój labolatoryjny charakter. Są zabawną interpretacją. Pojemniki posiadają stoper z korka.
UŁAMKI / 2008
Komu nie zdarzyło się upuścić porcelanowe naczynie na podłogę, czy uszczerbić ulubiony talerz przy nieostrożnym używaniu? Potłuczone fragmenty zamiast wylądować w koszu poddane zostały obróbce i zmieniły swój odpadowy charakter. Fragmenty kwiatowych kalek, złotych obrzeży, sygnatury manufaktur zostały wydobyte i wyeksponowane. Odłamki porcelanowe o nieregularnych i przypadkowych kształtach stanowią interesujące uzupełnienie stroju. Przypinki mogą przypominać o ulubionym serwisie po prababci. Można je komponować, zestawiać, grupować… Wykonane z porcelany i metalu.
ALFABET / 2007
Szklanki z malowanymi motywami liter. Jako szablon zostały wykorzystane odpady z plotowanych arkuszy folii reklamowej. Szklanki zostały wykonane ze szkła sodowego.
Źródło: www.agnieszkabar.pl