Designteka

wydarzenia

TRANSVIZUALIA 010 GDYNIA

25.08.2010

TRANSVIZUALIA 010 Gdynia czyli 4. Międzynarodowy Festiwal Form Multimedialnych to największy w Polsce północnej festiwal multimediów i unikatowy w skali Polski projekt artystyczny prezentujący szeroki przekrój przez formy audiowizualne. Istnieje od 2007 roku.

Idea wydarzenia oparta jest na łączeniu wielu sztuk – m.in. muzyki, filmu, video artu, działań performerskich, wystawienniczych, interwencji w tkankę miejskią. Festiwal anektuje przede wszystkim liczne przestrzenie na terenie Gdyni. Wydarzenia towarzyszące odbywają się w pozostałych miastach Trójmiasta.

W trakcie ostatnich trzech edycji na TV Festival wystąpili m.in. Chicks on Speed, Otto Von Schirach + Vj Motomichi, Mira Calix, Fennesz, Dj Krush, Clark, Addictive TV, Hexstatic, Various Production, Gaslamp Killer, Dat Politics, Planningtorock, Gong Gong, Daedelus, Bibio, Oval, Felix Kubin, Boxcutter i wielu innych.

TRANSVIZUALIA to nie tylko muzyka, ale liczne projekty wystawiennicze, międzynarodowy konkurs z zakresu sztuki multimediów, projekty warsztatowe, spotkania z twórcami oraz projekty specjalne.

TRANSVIZUALIA nie mają jednej, z góry przyjętej struktury. Co roku organizatorzy modyfikują poszczególne moduły. Festiwal jest w nieustannej konstrukcji.

GŁÓWNE MODUŁY PROGRAMOWE edycji 010:

Transspaces: eksperymentalny projekt wystawienniczy prezentujący aktualną sztukę nowych mediów w formie serii pokazów audio-wizualnych

Międzynarodowy Konkurs: live act multimedialny

TV-Liveacts: bogaty program wieczornych i nocnych wydarzeń, łączących obraz, muzykę i performance oraz różne inne media w zależności od projektu

Kinorotacje: zróżnicowany program filmowy + sztuka video

TV-Lab: sekcja warsztatowa + debata + spotkania z artystami

OPIS MODUŁÓW:

TV-Liveacts: scena muzyczna

To bogaty program wydarzeń, łączących obraz, muzykę i performance.

Transvizualia prezentują artystów poszukujących nowych brzmień, eksperymentujących, odważnych. Festiwal promuje głównie szeroko pojętą elektronikę i wszelkie zjawiska muzyczne, które wpisują się w nurt działań audio-wizualnych.

W tym roku na Festiwalu wystąpią starannie wyselekcjonowane gwiazdy elektroniki m.in.:

JIMMY EDGAR – premierowe wykonanie w Polsce nowego albumu | LUKE VIBERT | GRASSCUT – premierowe wykonanie w Polsce nowego albumu | PINCH | RUDI ZYGADLO – premierowe wykonanie w Polsce pierwszego albumu

Transspaces: audio-wizualny projekt wystawienniczy

W odróżnieniu od lat poprzednich podczas edycji 2010 projekt wystawienniczy będzie miał charakter performatywny, realizujący ideę „art in progress”. Zamiast standardowych obiektów multimedialnych zostanie zrealizowana specjalna przestrzeń audio-wizualna z udziałem uznanych artystów, łączących w innowacyjny sposób obraz i dźwięk.

Do projektu zostali zaproszeni:

PRINCIPLES OF GEOMETRY + kolektyw ANTIVJ [Francja] – polska premiera „Stereoscopic Show” zrealizowana w technice 3D – otwarcie festiwalu

Prezentacja wytwórni Raster-Noton: występy w formule Live KANGDING RAY, PIXEL, FRANK BRETSCHNEIDER [Niemcy] | duet TAPEBOX [UK] z projektem „Sculpture”.

Działania muzyczno-wizualne zostaną uzupełnione warsztatami z zakresu nowych technologii multimedialnych + spotkaniami z artystami.

Konkurs TV 010

Festiwal TRANSVIZUALIA 010 GDYNIA zaprasza artystów do nadsyłania prac wykonanych w różnorodnych technikach medialnych i multimedialnych, opartych na wykorzystaniu obrazu i dźwięku w zapisie cyfrowym. O przyjęciu pracy decyduje jej innowacyjny charakter.

Akceptujemy prace artystyczne z zakresu live actu multimedialnego, symbiotycznie łączącego obraz i dźwięk podczas występu „na żywo”.

W ramach Konkursu TV 010 istnieje jedna sekcja konkursowa: Live Act Multimedialny [2000 euro]

Konkurs kierowany jest do czynnie działających artystów, posługujących się w swojej działalności technikami audiowizualnymi i multimediami, w tym do studentów wyższych uczelni, nie tylko artystycznych.

Termin upływa: 5 września 2010

Kontakt: konkurs@transvizualia.com

Kinorotacje: program filmowy + sztuka video

KINOROTACJE to jeden z podstawowych modułów programowych TV. Program konstruowany jest w oparciu o charakter oraz ideę Festiwalu, prezentując zróżnicowany przekrój przez formy filmowe, w tym obrazy awangardowe, eksperymentalne, krótkometrażowe, dokumentalne, sięgając po odważne kino autorskie, sztukę video, które śmiało wpisują się w „transvizualną”, przekraczającą granice estetykę. Na tegoroczne KINOROTACJE złoży się m.in. szeroka panorama współczesnego kina japońskiego oraz autorski wybór form video-artowych [OneDotZero, Talents Video, Pleix], form awangardowych i filmów wybitnego reżysera Michela Gondriego.

TV-Lab: sekcja warsztatowa + debata

Jednym z naczelnych celów, stawianych Transvizualiom, jest edukacja. Organizatorzy proponują serię warsztatów dostępnych nieodpłatnie dla szerokiego grona odbiorców.

Istotne jest również użycie niestandardowych rozwiązań. Dlatego powstanie debata, o charakterze warsztatowym, ucząca otwartej rozmowy o problematyce sztuki współczesnej – tzw. BarCamp [po raz pierwszy w Gdyni!], warsztaty z zakresu kreatywnego remiksowania dzieł artystycznych czy warsztaty z programowania DIY [Pure Data | Processing | Arduino].

Więcej informacji o programie już wkrótce na www.transvizualia.com

Organizator: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka | www.akukusztuka.eu

Partner główny: Miasto Gdynia

Partner: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas