Designteka

wydarzenia

Wystawa NOWA FORMA

13.01.2012

Wystawa NOWA FORMA jest prezentacją projektów powstałych podczas warsztatów NOWA FORMA 2011, które odbyły się we wrześniu 2011 roku w Swarzędzu.

ekspozycja: 26.01-12.02.2011

otwarcie eskpozycji oraz prezentacja projektu: 26.01, godz. 18:00

miejsce: SPOT., Poznań

organizator: Fundacja SPOT.

5 dni, 4 firmy, 16 projektantów, 4 grupy, 4 meble.

Czego potrzeba, żeby cel, który z początku wydaje się niemożliwy, został zrealizowany? Podjąć wyzwanie.

Presja czasu, ogromna ilość pracy, fantastyczna współpraca, wielkie oczekiwania i niepewność – czy zdążymy? Tak w skrócie można opisać pięciodniowe warsztaty projektowe „Nowa Forma 2011”, które odbyły się w Swarzędzu w ostatnim tygodniu września.

Idea warsztatów zrodziła się jako niezależna inicjatywa projektantów: Wawrzyńca Walczaka, Marii Dziewolskiej i Marty Malinowskiej-Gębskiej. „Chcieliśmy połączyć doświadczenie przedsiębiorców oraz wiedzę i umiejętności projektantów, aby pokazać, że współpracując, w krótkim czasie, można osiągnąć świetne efekty”

Założenie było takie, by w ciągu pięciu dni, pracując w interdyscyplinarnych zespołach złożonych z projektantów i przedsiębiorców, stworzyć koncepcję, zaprojektować mebel dopasowany do charakteru produkcji firmy, a następnie w ciągu 2 dni wykonać prototyp oraz zaproponować dla niego komunikację graficzną.

Pomysł wsparło Miasto i Gmina Swarzędz. Dzięki decyzji Pani Burmistrz Anny Tomickiej przedsięwzięcie uzyskało finansowanie oraz zaplecze organizacyjne, a także możliwe było pozyskanie do współpracy Cechu Stolarzy Swarzędzkich oraz miejscowych przedsiębiorców. W warsztatach wzięło udział 16 projektantów z całej Polski oraz czterech przedsiębiorców: fabryki mebli tapicerowanych Tombea i Alwes oraz dwóch rzemieślników: Stollux i Mebloc.

Projekt poprowadziła Katarzyna Gliszczyńska – design manager, która czuwała nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia i zarządzała procesem projektowym. Aby udało się zrealizować zadanie, została opracowana specjalna metodologia. Przy kreacji projektów i w czasie ich rozwoju wykorzystane zostały narzędzia design thinking, zarządzania innowacją i techniki kreatywnego myślenia.

Efekt przerósł oczekiwania zarówno organizatorów jak i biorących udział w warsztatach. Powstały cztery innowacyjne projekty mebli, a jakość ich wykonania świadczyć może tylko o rewelacyjnej współpracy w zespołach oraz niezwykłym profesjonalizmie i zaangażowaniu przedsiębiorców.

Dla firmy Mebloc grupa projektowa w składzie: Magdalena Machajska, Marta Malinowska- Gębska, Magdalena Garncarz i Artur Bętkowski zaprojektowała „meblową biżuterię”. Jest to propozycja zestawu customizowanych pudełek, które stanowią uzupełnienie oferty producenta i pozwalają klientowi zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń w kuchni i łazience w indywidualny sposób.

Dla firmy Stollux projektanci: Maria Dziewolska, Olga Woronowicz, Piotr Stolarski, Robert Szwarczyński, zafascynowani pracą rzemieślników, stworzyli stół, który opowiada historię. Jest to opowieść o procesie tworzenia: oswajania materiału, wyłaniania się formy z surowego drewna.

Grupa wspołpracująca z firmą Tombea: Wawrzyniec Walczak, Joanna Sumińska, Marta Szczepańska i Szymon Hanczar stworzyli system puf, które zachęcają do interakcji i zabawy przestrzenią. Modułowe siedziska można zestawiać na różne sposoby, zależnie od potrzeb i upodobań.

Firma Alwes, wraz z Katarzyną Bukowską- Wcisło, Ewą Klimowicz, Olgą Mężyńska i Tadeuszem Dębczyńskim, zaproponowała sofę „z wnętrzem”, która zawiera w sobie jednocześnie trzy obicia. Można ją „ubrać” w zależności od potrzeby, w błyskawiczny sposób zmieniając wykończenie.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas