Designteka

architektura, wnętrza, wydarzenia

Design It Poland

04.03.2011

Prezentujemy Stowarzyszenie Design It Poland.Stowarzyszenie Design It Poland powstało ze względu na fakt dużego zapotrzebowania wspierania efektywnej promocji oraz prezentacji polskiego wzornictwa, chęci pozyskiwania wiedzy z zakresu historii i istoty wzornictwa, podstaw zarządzania za pomocą designu oraz kreatywnego myślenia. Wymienione obszary mają wpływ na tworzenie znaczącej wartości dodanej w każdym biznesie, a co za tym idzie również w gospodarce i ekonomii całego państwa. Stowarzyszenie Design It Poland zajmuje się promocją nowoczesnego polskiego designu w środowisku przedsiębiorców w społeczeństwie polskimi i za granicami kraju.

Głównymi założeniami Design It Poland są:

ART MANAGEMENT – promocja absolwentów szkół wyższych związanych z projektowaniem form przemysłowych, projektantów multimediów, grafiki użytkowej – przedstawicieli przemysłu kreatywnego,

DESIGN MANAGMENT – wspieranie przedsiębiorców i projektantów w zarządzaniu procesami projektowymi i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań oraz nowych produktów na rynek,

DESIGN CONSULTING - transfer wiedzy w zakresie wzornictwa oraz zarządzania wzornictwem dla wspomnianych środowisk.

DIP w swoich działaniach chce odpowiadać na potrzeby użytkownika. Promuje polskie wzornictwo, dla którego „nie produkt, lecz człowiek jest celem”. Odpowiadam na pytania: Czym jest design i jaka jest jego rola w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej? Jak powiększyć sprzedaż produktów poprzez wprowadzenie zarządzanie wzornictwem dla produktów? Jak rozszerzyć pojmowanie marki na rynku poprzez komunikację wizualną i kreację marki?. W swoich działaniach łączy kreatywność i innowacyjność, nadaje formę ideom tak, by stały się praktycznymi i atrakcyjnymi propozycjami zarówno dla projektantów, przedsiębiorców oraz dla końcowych konsumentów. Buduje świadomość, że zarządzanie przez design i kreatywne myślenie. Design It Poland jest agregatem kontaktów do wykonawców oraz przedstawicieli biznesu.

Głównymi odbiorcami DIP są projektanci (przemysł kreatywny) oraz przedsiębiorcy. Poprzez postawione cele strategiczne, DIP łączy oba środowiska w ramach wzajemnej współpracy skupiając się na pomocy i ekspansji na nowe rynki międzynarodowe, zwiększeniu zysków oraz pozycji firm, podnoszeniu konkurencyjności przedsiębiorstw oraz rozwojowi firm.

Index Design It Poland to najnowsza inicjatywa Stowarzyszenia Design It Poland, ma on na celu skupienie społeczności powiązanej z przemysłem kreatywnym, zarówno projektantów, fotografów, copywriterów, jak i potencjalnych zleceniodawców w jednym, wirtualnym katalogu. Wyróżnia go otwarty, branżowy charakter, możliwość zaprezentowania swojej działalności oraz portfolio, a przy tym brak jakichkolwiek formalności.

Główną intencją twórców Indexu jest promocja polskiego wzornictwa, dla którego „nie produkt, a człowiek jest celem”. Index ma umożliwić kontakt pomiędzy podmiotami z branży, błyskawiczne odnalezienie zleceniobiorcy, jak i pozyskiwanie klientów. Index otwiera za jednym kliknięciem dostęp do trudno osiągalnych specjalistów najwyższej klasy lub wyjątkowo niszowych profesji. Ułatwia także wymianę doświadczeń branżowych, skupia, bowiem nie tylko profesjonalistów z długim stażem zawodowym, ale również studentów wyższych szkół artystycznych, dopiero raczkujących na rynku.

Działalnością wspierającą wirtualny katalog projektantów – Index Design It Poland stało się cykliczne wydarzenie “Coming OUT” w ramach, którego prezentowane są realizacje młodych polskich projektantów. Do tej pory przedstawieni zostali projektanci z z Wrocławia, którzy mają swoje profile w IDIP.

Karolina Kędzierska – projektantka szkła oraz grafiki użytkowej. Jest absolwentką kierunku Wzornictwo o specjalności Projektowanie Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2009 r. W roku 2007 została nagrodzona stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 r. była stypendystką na wydziale Sztuk Pięknych Anadolu Universitesi w Eskişehir, w Turcji.

Technologię i produkcję przemysłową szkła poznawała m.in. w hutach HSG Tadeusz Wrześniak w Ładnej oraz KHS Krosno, dzięki uprzejmości, których wykonała prototypy oraz krótkie serie prezentowanych na „Coming out!” projektów „Pochylone” i „Śniadanie”. Projekty te pojawiły się również na wystawie Szklany polski design w ramach ARCH DAYS 2010 w Bratysławie. Swoje zamiłowanie do prostych form wyraża także w pracach z zakresu szkła artystycznego. Jej szklane, szlifowane obiekty prezentowane były m.in. na wystawie Stanislav Libensky Award w Pradze.

Najbardziej interesuje ją projektowanie szklanych przedmiotów codziennego użytku, które jest dla niej poszukiwaniem balansu pomiędzy walorem użytkowym a estetycznym. Jest zwolenniczką designu demokratycznego; chciałaby żeby więcej dobrze zaprojektowanych, prostych i ładnych, a przy tym przystępnych cenowo przedmiotów trafiało do domu przeciętnego Polaka. Projekty prezentowane na „Coming out!”:

POGNIECIONE – rodzina trzech obiektów unikatowych wykonanych na bazie tej samej formy – gipsowego odlewu. Kruchość formy i jej przepalanie przy kolejnym wdmuchiwaniu szkła, powodowały deformację pierwotnego kształtu, tworząc za każdym razem nieco inny obiekt.

POCHYLONE – zestaw szkła użytkowego do napojów alkoholowych. Zabawa formą – pozorny brak równowagi, a jednak w pełni stabilne elementy zestawu.

ŚNIADANIE – zestaw zaprojektowany, jako komplet śniadaniowy, jednakże większość elementów równie dobrze funkcjonuje osobno. Kubek z dodatkową funkcjonalnością – w podstawce miejsce na cukier, torebkę po herbacie.

Biuro Projektowe Interio Design założone przez Agnieszkę Czechowicz i Jana Sobolewskiego, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, ma na celu połączenie architektury wnętrz i wzornictwa przemysłowego w spójną całość.

W dorobku twórczym znajdują się projekty wnętrz prywatnych, lokali użyteczności publicznej, a także projekty mebli m.in.:

CLOD – projekt siedziska do przestrzeni publicznej, GOAT – proste w swojej formie i funkcji biurko.

CLOD to nowoczesne rozwiązanie uwzględniające specyfikę miejsca pierwszego kontaktu z klientem i jego reprezentacyjny charakter. Prosta i wyrafinowana forma zaprojektowana została tak, aby w różnych układach tworzyć jednorodną całość. Clod może być wykorzystywany zarówno w niewielkich, jak i bardzo dużych, przestronnych wnętrzach. Prototyp fotela można było zobaczyć na wystawie Łódź Design Festiwal 2010.

GOAT – biurko przeznaczone jest dla młodego odbiorcy poszukującego połączenia niebanalnej formy z funkcjonalnością. Charakterystycznymi elementami w projekcie są nogi, a także wyprofilowany blat wzbogacony elementami graficznymi autorstwa Tomasza Knapika – www.interiodesign.pl

Projekt „Coming out!” ma na celu ujawnienie społeczeństwu potencjału twórczego polskich projektantów. Katalog Index Design It Poland dostępny jest stale pod adresem www.designitpoland.com. A członkostwo w nim jest bezpłatne i wymaga jedynie rejestracji konta.

Więcej informacji o Design It Poland znajdziesz na www.designitpoland.com oraz www.facebook.com/design.it.poland

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas