wydarzenia
Etnodizajn nadchodzi
Od 6 listopada Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na „Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal”.
Celem projektu zainicjowanego przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, jest przyjrzenie się związkom istniejącym od przeszło wieku pomiędzy etnografią a dizajnem oraz ich współczesnym relacjom.
Organizując wystawy, akcje plenerowe, targi etnodizajnerskie oraz konferencję organizatorzy pytają o cel i motywacje, jakie towarzyszyły i towarzyszą powstawaniu przedmiotów etnodizajnerskich, o to, komu i do czego służą, oraz w jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury.
Czy popularne nie tylko w polskim, ale i europejskim wzornictwie nawiązania do dziedzictwa kulturowego są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Estetyzacją życia codziennego? Próbą samookreślenia się w dobie powszechnego uwalniania się znaczeń od kontekstu? Jeszcze czymś innym?
W ramach festiwalu odbędą się trzy wystawy:
CO TO JEST ETNODIZAJN?
WYSTAWA GŁÓWNA
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, plac Wolnica 1
7-22 listopada 2009
Co to jest etnodizajn? Czy to jeszcze jest etnodizajn? Jak daleko można przesuwać granice definicji tego zjawiska? Takie pytania stawia przed odbiorcami wystawa główna, w ramach której zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt europejskich projektów wzorniczych pozostających w relacji etnografią i dziedzictwem kulturowym.
Zestawienie współczesnych projektów, m.in. z Polski, Szwecji, Holandii, Litwy, Włoch oraz Francji, z eksponatami pochodzącymi z kolekcji Muzeum Etnograficznego prezentowanymi na wystawie stałej, pozwoli przyjrzeć się europejskim nurtom projektowania, odwołującym się do tradycji oraz naturalnych technik wytwarzania.
Z drugiej strony pokaże, jak etnograficzny kontekst, w którym przedstawione są rzeczy, może oderwać je od tradycyjnych znaczeń, stwarzając ich zupełnie nowy sens. Ekspozycja postawi pytanie o wpływ etnodizajnu na kulturowy rozwój społeczeństwa, szczególnie teraz – w dobie globalizacji, mobilności przestrzennej oraz rosnącej roli współpracy międzynarodowej, kiedy korzystanie z odmiennych kulturowo doświadczeń staje się coraz powszechniejsze. Pozwoli zastanowić się także nad rolą, jaką etnodizajn pełni w naszym życiu codziennym – na ile jest on odpowiedzią na potrzebę wyrażenia własnej tożsamości oraz podkreślania unikalności kultury najbliższej?
Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno produkty wytwarzane przemysłowo, jak i prototypy, m.in.: ceramika firmy Iittala, projekty wnętrzarskie Scandinavianliving, Contraformy, IKEA i Vitry, lampy projektu Torda Boontje, YKSI oraz 5.5 Designers, fotel filcowy Moniki Elikowskiej-Opali, moda Olgi Szynkarczuk i wiele innych.
PUNKT OPARCIA
Kawiarnia Noworolski, Sukiennice, Kraków, Rynek Główny 1
7-22 listopada 2009
Solidnie wsparte na czterech nogach, rzetelnie wypełniające swoją misję. Krzesło – ulubiony przykład filozofów, podstawowy rekwizyt teatralny, najpełniejszy abstrakt funkcji, najbardziej, a zarazem najmniej demokratyczny z przedmiotów otaczających człowieka. Nic dziwnego, że zawsze interesowało projektantów, dla których zmierzenie się z naturą krzesła było poniekąd egzaminem dojrzałości. Nic też dziwnego, że stawiając pytanie o to, czym jest etnodizajn, skąd się wziął i dokąd zmierza, sięgamy właśnie po krzesło.
Wystawa „Punkt oparcia” prezentuje najstarsze polskie etno-inspiracje w projektowaniu krzeseł, w formie ich współczesnych odwzorowań. Tworzy w ten sposób galerię kształtu i ornamentu sygnowanego nazwiskami mistrzów polskiego wzornictwa. W secesyjnym wnętrzu kawiarni Noworolski, realizacje wizji Witkiewicza, Wyspiańskiego czy Niesiołowskiego bardziej niż gdziekolwiek indziej wyglądają jak archipelag wyjątkowości. I skłaniają do refleksji nad zadziwiającą potrzebą etno-kontekstu, która tkwi w nas głęboko i od ponad stulecia w istotny sposób kształtuje obraz rzeczywistości.
NATURALNE ZASOBY POLSKIEGO DESIGNU
wystawa gościnna Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, ul. Krakowska 46
7-22 listopada 2009
Prezentowana gościnnie podczas krakowskiego festiwalu wystawa przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pt. „Naturalne zasoby polskiego designu” (kuratorka wystawy: Agnieszka Jacobson-Cielecka) przedstawi wpływ motywów i technik ludowych na współczesne polskie wzornictwo, sztuki dekoracyjne i architekturę. Wystawa jest próbą syntezy, podsumowania i zebrania w jednym czasie i miejscu prac zainspirowanych polską sztuką i rzemiosłem ludowym; formą, materią, rozwiązaniami technicznymi czy wreszcie poetyką.
Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno produkty wytwarzane przemysłowo jak i unikaty i prototypy, projekty młodych twórców obok powszechnie znanych przebojów polskiego dizajnu – w sumie kilkadziesiąt różnych obiektów, m.in.: dywany MOHO, Joanny Rusin i Agnieszki Czop, Aze Design, lampy DBWT, Tomka Rygalika, Agnieszki Lasoty oraz Vis a Vis, projekty architektoniczne polskiego pawilonu na EXPO 2010 oraz Muzeum Ziemi Opolskiej, projekty Gogo, Malafora, Poor Design, Betonu i wielu innych.
Ponadto w programie:
ROZMOWY O ETNODIZAJNIE
Dyskusja o fenomenie, historii i kondycji dizajnu inspirowanego dziedzictwem kulturowym z udziałem dr Ewy Klekot, Mirosława Boruca, dr Anny Weroniki-Brzezińskiej, Anny Frąckiewicz, prof. Marka Krajewskiego, Anny Mokrzyckiej, Mateusza Zmyślonego. Spotkanie poprowadzi Justyna Nowicka
Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25, sala „Pod Kruki”
6 listopada 2009, 11.00 – 15.00
KRAKOWSKA SZTUKA zaSTOSOWANA
Spacer śladami najstarszych krakowskich etnodizajnerów poprowadzi Konrad Myślik.
Zbiórka przy wejściu do Biblioteki Jagiellońskiej (ul. Oleandry 3), 7 listopada 2009, 11.00
Źródło i zdjęcia: www.etnomuzeum.eu