Designteka

wydarzenia

Kino Bałtyk

11.09.2012

„Kino Bałtyk” czyli pierwsze kino łóżkowe, wystawa i warsztaty „Every object tells a story” z Oskarem Ziętą, performance teatralny o zabarwieniu mocno egzystencjalnym „Wyrodrama” , spotkania dla projektantów i architektów – to wydarzenia, które opanują halę nr 50 w Soho Factory w Warszawie od 21 września do 7 października w ramach festiwalu Gdynia Design Days – edycja warszawska. Organizatorami wydarzeń Kino- Teatr-Design w hali 50 są: Meble Vox, Drzwi i Podłogi Vox, School of Form, Amica, Festiwal Filmowy Transatlantyk.

Festiwal Gdynia Design Days w tym roku odbył się po raz piąty. Dyrektorem artystycznym tej edycji był Janusz Kaniewski. Jesienią warszawskie środowisko projektowe zaprasza Gdynię do Warszawy tworząc w Soho Factory pierwszy festiwal sztuki projektowania w stolicy. W programie cztery wystawy: „Ładny Kraj”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski, Iwona Kowalczyk, „Made in Poland – cudze chwalicie własnego nie znacie”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski, Iwona Kowalczyk, „Bóg Humor Ojczyzna. Projektowanie rosyjskie”, kurator wystawy: Ksenia Kaniewska i „Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989”, kurator wystawy: Janusz Kaniewski. Wernisaż Gdynia Design Days – edycja warszawska 21 września o godz. 19.00. Cały Festiwal będzie wydarzeniem łączącym design, architekturę, muzykę, film, fotografię i dobrą kuchnię.

Kino

„Kino Bałtyk” – to pierwsze na świecie kino zaprojektowane w łóżkach. Pokazy w leżących lożach miały swoją premierę podczas sierpniowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk w Poznaniu w samym sercu miasta, przed budynkiem Concordia Design – centrum innowacji, designu i kreatywności. Dyrektorem artystycznym Festiwalu Transatlantyk jest kompozytor i zdobywca Oskara Jan A.P. Kaczmarek. W kinie łóżkowych widzowie mają do dyspozycji własne 4m2 z własnym projektorem, ekranem i dźwiękiem.

Można zaprosić partnera lub grupę przyjaciół i uczestniczyć w komfortowo zaaranżowanym intymnym seansie będąc jednocześnie na zbiorowym pokazie kina. Na widzów podczas Gdynia Design Days w Soho Factory czekają pokazy non stop cinema czyli codziennie od 21.09-7.10 w godz. 11-19 wchodząc do hali 50 można wziąć udział w seansie filmowym. W programie: dokumenty społeczne i artystyczne, etiudy studenckie, a popołudniami filmy fabularne z repertuaru Festiwalu Filmowego

Transatlantyk. Współpomysłodawcą i autorem aranżacji kina plenerowego „Bałtyk” jest firma Meble Vox. Relacja z Festiwalu Transatlantyk: http://www.youtube.com/watch?v=4tV9GGRETCU&feature=relmfu

Teatr

Na otwarcie Festiwalu Gdynia Design Days – edycja warszawska, 21 września ok. godz. 20 przed halą 50 w Soho Factory aktorzy z formacji teatralnej Centrala Rybna&Ida de Volay przygotowują finał „Wyrodramy” – dramatu miejskiego o mocnym zabarwieniu egzystencjalnym. Od lipca w Poznaniu, Sopocie, Wrocławiu i w Warszawie w przestrzeni miejskiej przez kilkadziesiąt godzin na oczach widzów toczą się akty sztuki – historii w gombrowiczowskim stylu. Aktorzy przemieszczają się w platformie-łóżku będącym swoistą alegorią życia – tu wszystko zaczyna się i kończy. W Soho Factory zobaczymy czwartą i ostatnią odsłonę spektaklu.

(http://www.facebook.com/pages/Wyrodrama/448704621836076)

Design

„Every object tells a story” – wystawa, której kuratorem jest Oskar Zięta to projekt studentów I roku School of Form, pracowni Industrial Design. Studenci w ciągu dwóch tygodni rozbierali przedmioty masowej produkcji pochodzące z różnych gałęzi przemysłu. Dokonywali analizy wykorzystanych rozwiązań produkcyjno – materiałowych, a następnie budowali przestrzenne schematy wybuchowe. Celem projektu jest uświadomienie złożoności designu i ogromu pracy prowadzącej od koncepcji formy do wykonania. Zrealizowany projekt jest próbą odtworzenia całego procesu i znalezienia odpowiedzi na pytanie: „Jak to jest zrobione?”. Wystawa czynna od 21.09 – 7.10. w godz. 11.00-19.00. Jak powstała wystawa wybuchowych przedmiotów można będzie się przekonać osobiście podczas warsztatów „Jak to jest zrobione” studentów School of Form z Oskarem Ziętą – 29-30.09, godz. 11-19.00. Studenci będą rozkładali na elementy pierwsze technologicznie zaawansowane sprzęty marki Amica, która została zaproszona do tego projektu. Eksponaty trafią na wystawę „Every object tells a story”.

Spotkania dla architektów i projektantów

Przez trzy kolejne dni Festiwalu 27-28-29 września, godz. 19.00 w hali nr 50 będą odbywały się także spotkania dla architektów i projektantów. W programie seans specjalny Festiwalu Transatlantyk „ City Island” reż. Raymond De Felitta z muzyką Jan A. P. Kaczmarek. Odbędą się także prezentacje produktów firmy Vox. W ramach tych spotkań 29.09, godz. 19.00 Oskar Zięta – architekt, projektant, technolog wystąpi z niekonwencjonalnym wykładem i prezentacją technologii FIDU – deformacji blachy pod wpływem ciśnienia. Na spotkania dla projektantów i architektów obowiązują zaproszenia.

Kino Bałtyk

Repertuar Festiwalu Filmowego Transatlantyk

codziennie od 21.09 – 7.10 godz. 11-19.00

Dokumenty:

„Putin’s kiss”, reż. Lise Birk Petersen,

„Chiny Waga Ciężka”, reż. Yung Chang,

„Anonymus”, reż. Roland Emmerich,

„Winylmania”, reż. Paolo Campana,

„Życię w rytmie bitów”, reż. Michael Rapaport,

„50 osób jedno pytanie”, reż. Kamil Krolak, oraz etiudy studentów I roku School of Form specjalizacji Communication Design

Pokazy filmów fabularnych:

21.09, 23.09, 5.10, 7.10 godz. 17.00 – „Tej nocy będziesz mój” reż. David Mackenzi

22.09, 29.09, 30.09, 6.10 godz. 17.00 – „Happy” reż. Roko Belic, dokument o szczęściu inaczej postrzeganym w różnych częściach świata.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas