Designteka

wydarzenia

Konkurs „Śląska Rzecz”

29.03.2012

Zamek Cieszyn już po raz siódmy organizuje konkurs „Śląska Rzecz”. To jedyny regionalny konkurs designu w Polsce.

Służy on promocji regionu, bo nagradzane i wyróżniane są najlepsze śląskie produkty i projekty graficzne. Pozwala także promować w kraju i za granicą innowacyjne śląskie firmy i organizacje. Konkurs jest organizowany w ramach drugiej edycji projektu „Design Silesia”.

kategorie:

Nagrody i wyróżnienia są przyznawane w kategoriach: produkt oraz grafika użytkowa, w tym komunikacja wizualna i multimedia. W tej edycji wprowadzono jeszcze jedną kategorię: usługa.

dla kogo?

Zapraszamy projektantów i projektantki, przedstawicieli i przedstawicielki przedsiębiorstw, samorządy, instytucje kultury z terenu Śląska, których produkty, projekty graficzne i usługi zostały wdrożone w 2011 roku, aby promowali je poprzez zgłoszenie do „Śląskiej Rzeczy”. Zapraszamy wszystkich, którzy dzięki podjęciu współpracy z projektantami i projektantkami kreują nową jakość śląskich wyrobów.

Co roku widzimy, że przy współpracy z projektantami i projektantkami powstają produkty, które są nie tylko funkcjonalne, bezpieczne i ekologiczne, ale również pożądane. Do tej pory do konkursu swoje produkty zgłaszały firmy o bardzo różnych profilach działalności – byli to zarówno producenci np. mebli, lamp, odzieży, sprzętu medycznego, sprzętu sportowego, wózków dziecięcych, żywności, ale też ciężkich maszyn (kotły grzewcze, obrabiarki i tokarki), jak i projektanci i projektantki książek, wydawnictw (także muzycznych), stron www. Laureatami „Śląskiej Rzeczy” byli m.in.: Moho Design, Famed S.A., Skoff Sp. z o.o., Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski, Infobox sp. z o. o., Payak Sport, Zakład Inżynierii Ruchu, Hi-Mountain, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być razem”, M.C.I. sp. z o. o., Górnośląskie Towarzystwo Lotniczne S.A., Ars Cameralis Silesiae Superioris, Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, Wydawnictwo Szkolne PWN, Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

dlaczego warto?

Konkurs zyskuje sobie coraz większą renomę. Wiele jego laureatów i laureatek odnosi komercyjny sukces, podbijając nie tylko krajowe, ale i zagraniczne rynki, a ich marka staje się rozpoznawalna na świecie.

Niebagatelne są także sukcesy śląskich firm na rynkach międzynarodowych. Zwycięzca pierwszej edycji naszego konkursu, katowicka firma Moho Design, otrzymała prestiżowe międzynarodowe nagrody. W 2007 roku została laureatem konkursu zarządzania designem – Design Management Europe Award (DME Award), a w roku 2008 jej czołowy produkt – dywan moho_hej!DIA zwyciężył w konkursie Red Dot. Z kolei Pracownia Sprzętu Alpinistycznego Małachowski z powodzeniem sprzedaje kolekcję puchowej odzieży, nagrodzonej „Śląską Rzeczą” w edycji 2007, na rynku japońskim.

Projekty laureatów i laureatek pokazywane są co roku na wystawach w Cieszynie, w Katowicach i na Festiwalu Designu w Łodzi (w minionym roku obejrzało je blisko 2000 osób). Każdej edycji konkursu towarzyszą dwujęzyczne katalogi, prezentujące nagrodzone i wyróżnione firmy.

terminy:

Tegorocznych zwycięzców i zwyciężczynie poznamy 15 czerwca 2012 roku podczas uroczystej gali w Zamku Cieszyn, połączonej z otwarciem wystawy nagrodzonych produktów. Tegorocznej gali wręczenia nagród towarzyszy odsłona stałej kolekcji „Śląskiej Rzeczy”. Zgłoszenia przyjmujemy do 16 kwietnia 2012 roku.

Więcej na www.slaskarzecz.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas