Designteka

Przemyślany design powstaje w ciszy

25.10.2023

Silja i Norbert Beck, jedni z najbardziej uznanych współczesnych niemieckich projektantów, po raz pierwszy mieli okazję osobiście przedstawić polskiej publiczności swoją niezwykłą filozofię projektową. 19 października w Centrum Designu Domoteka założyciele studia Beck Design wygłosili wykład, podczas którego opowiedzieli o swojej wieloletniej, wspólnej pracy i złożonym, rzemieślniczym procesie, który stoi za każdym z ich projektów. Spotkanie było kolejną już odsłoną cyklu „Design Star for Domoteka”.

19 października już po raz kolejny Centrum Designu Domoteka stało się przestrzenią spotkania z wyjątkowymi projektantami oraz miejscem inspirującej wymiany profesjonalnej wiedzy i doświadczenia. Gośćmi tegorocznej odsłony „Design Star for Domoteka” byli Silja i Norbert Beck, zdobywcy m.in. Red Dot Design Award i German Design Award, założyciele studia Beck Design oraz jedni z najbardziej cenionych współczesnych niemieckich designerów. Podczas wykładu Silja i Norbert Beck przybliżyli słuchaczom historie stojące za ich najbardziej rozpoznawalnymi projektami oraz opowiedzieli o wieloetapowym, rzemieślniczym procesie, który zachodzi od momentu pierwszego szkicu na papierze. Wykładowi oraz dyskusji z projektantami towarzyszyła prezentacja wykonanych z niezwykłym pietyzmem miniaturowych modeli ich mebli oraz przekrojowa wystawa konceptów wychodzących spod kreski Beck Design. Było to pierwsze w wieloletniej karierze spotkanie projektantów z polską publicznością.

Opowieść o designie i nie tylko. Studio Beck Design

Własną pracownię Silja i Norbert Beck założyli w 1998 roku i od tego czasu wspólnie kreują swoje meble słynące z eleganckiego, ponadczasowego wzornictwa i niezwykłej dbałości o detale. Podczas wygłoszonego w Centrum Designu Domoteka wykładu para projektantów opowiedziała, jak ważnym elementem ich pracy jest rzemiosło i precyzyjna, własnoręczna praktyka artystyczna, która przejawia się na każdym etapie procesu projektowego: w pierwszych szkicach, późniejszych rysunkach, osobiście wykonanych miniaturowych modelach mebli oraz pełnowymiarowych prototypach, które powstają w ich własnej pracowni. Wszystko to sprawia, że ta niezwykła pasja widoczna jest w każdym z detali sygnowanych przez studio Beck Design mebli.

Twórcy opowiedzieli też o swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym. Początkowo Silja i Norbert Beck projektowali różne elementy wyposażenia wnętrz, jednak z czasem, wraz z nawiązaniem współpracy z luksusową marką Rolf Benz, ich specjalnością stały się meble tapicerowane, w szczególności sofy. Przez 30 lat projektanci stworzyli dla marki wiele cenionych projektów. Nieodzowną częścią tożsamości Beck Design jest też niezwykła filozofia, która przejawia się tak w pracy projektowej, jak i w życiu Norberta i Silji Beck. Duet swoją pracownię prowadzi bowiem na południu Niemiec, w pobliżu Jeziora Bodeńskiego, z dala od zgiełku wielkich ośrodków miejskich. To tam, w bezpośrednim otoczeniu natury, Beckowie wypracowali własny, niespieszny rytm, który przenika ich życie i pracę twórczą. Goście Domoteki, mogli posłuchać więc o roli, jaką odgrywa zrównoważony rozwój w praktyce projektowej Becków, ale też o wspólnej pasji pary, jaką jest żeglarstwo – przynoszące im pełną spokoju ciszę i czas na namysł. To właśnie natura, jak mówią projektanci, jest dla nich niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Wykład Silji i Norberta Beck to kolejna już odsłona wydarzenia „Design Star for Domoteka” – cyklu, który jest dla nas szczególnym projektem. Co roku staramy się zapraszać do naszej przestrzeni wyjątkowych twórców o unikatowym spojrzeniu na design i przybliżać ich dorobek polskiej publiczności, stwarzając przy tym okazję do inspirujących spotkań profesjonalistów z rodzimej branży kreatywnej. Fakt, że tegoroczne wydarzenie cieszyło się tak ogromną popularnością to dla nas niezwykła motywacja do dalszych działań adresowanych do projektantów i projektantek – mówi Agata Brzezińska, Head of CEE z firmy Pradera, Właściciela Domoteki.

Po więcej informacji o cyklu „Design Star for Domoteka” zapraszamy na: www.domoteka.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas