wydarzenia
Re-interpretacja prysznica
Axor prezentuje nowy koncept WaterDream autorstwa grupy Front i Nendo.
Od 20 lat Axor inspiruje i rozwija alternatywne wizje łazienki traktowanej nie tylko jako przestrzeń czysto funkcjonalna.
“W tym projekcie to nie produkt jest na pierwszym planie, chodzi tu raczej o stwarzanie nowych przestrzeni, przełamywanie schematów zachowań, o prowadzenie interdyscyplinarnego dialogu” mówi Philippe Grohe, szef marki Axor.
Axor partycypuje w tym dialogu, angażując do współpracy kolejnych designerów o międzynarodowej renomie. Od dziś do tego grona zalicza się również szwedzkie trio projektowe Front i japońskie studio Nendo. Tak jak poprzednio Phoenix Design, Jean Marie Massaud, Patricia Urquiola i bracia Bouroullec, obecnie Front i Nendo prezentują swój własny koncept Axor WaterDream.
“Spośród naszych dywagacji na temat przestrzeni mieszkalnej, doświadczania wody i osobistych preferencji wybraliśmy tym razem jeden aspekt; skupiliśmy się na prysznicu i próbujemy razem z grupą Front i Nendo na nowo go interpretować” wyjaśnia Philippe Grohe, wnuk założyciela firmy Hansa Grohe.
Dwie koncepcje
Zaproszenie do tej edycji Axor WaterDream i reinterpretacji prysznica zaowocowało dwiema, diametralnie różnymi instalacjami. Podczas kiedy Nendo inspiruje się przestrzenią życiową wychodząc poza obszar łazienki, grupa Front eksploruje techniczną stronę instalacji sanitarnej.
Tradycyjnie rozumiane podziały pomiędzy przestrzenią mieszkalną a łazienką zostały zakwestionowane.
Front: ukłon w stronę techniki
Axor WaterDream stworzony przez Sofię Lagerkvist, Charlotte von der Lancken I Anne Lindgren pozwala nam doświadczać drogę jaką przebywa woda w instalacji, w swojej najprostszej formie.
“Front pokazuje jak coś, co zwyczajowo jest maskowane może stać się wartością estetyczną i pożądaną,” mówi Philippe Grohe. “Wykorzystałyśmy nasze osobiste doświadczenia i zdecydowałyśmy, że chcemy skupić się na aspekcie technicznym, na tym co zwyczajowo ukrywane jest w ścianie” wyjaśnia Charlotte von der Lancken. “Ważna była dla nas świadomość chronologii i tego co pojawiło się w łazience jako pierwsze – to była właśnie instalacja”. “Skupiłyśmy się na podstawowych elementach, które służą w praktyce przepływowi wody; na rurkach, zaworach, złączkach i wylewce” dodaje Sofia Lagerkvist. Z prostotą charakterystyczną dla wzornictwa skandynawskiego, Front prezentuje swój Axor WaterDream jako hołd dla rzemiosła i techniki.
Nendo: czy to lampa czy prysznic?
Oki Sato w swoim projekcie Axor WaterDream balansuje pomiędzy tym co oczywiste a zaskakujące. “Moim celem było połączenie tego co najbardziej pierwotne w przestrzeni mieszkalnej czyli światła z wodą. To pozwoliło dodać prysznicowi nowe znaczenie, jakiego dotąd nie znaliśmy. W rezultacie powstał przedmiot, który nie jest tylko prysznicem, ani tylko lampą, ale dwugłową hybrydą – jest połączeniem światła i wody w jednym i na stałe.” mówi 35-letni Sato.
“To naturalne połączenie światła i wody zaciera granice pomiędzy pomieszczeniami, które są zwyczajowo rozdzielone – czytamy przy lampie w pokoju dziennym, prysznic bierzemy w łazience – teraz możemy tego doświadczać wymiennie,” podsumowuje Philippe Grohe.