Designteka

wydarzenia

Znamy program 11. edycji ARENA DESIGN

28.02.2019

Program 11. edycji ARENA DESIGN to zupełnie nowy wymiar postrzegania dizajnu. Najlepsi producenci i projektanci, wystawy i inspirujące spotkania, przestrzeń do wymiany doświadczeń i wiedzy – wszystko to już 12-15 marca w Poznaniu.

11. edycja ARENA DESIGN to zmiany, nowości i zaskakujący program. Motyw przewodni tegorocznej edycji to: TransFormacje. Zaproponowane przez dyrektorkę kreatywną wydarzenia – Marię Jeglińską – hasło odnosi się do ciągłych zmian, które są dziś jedynym stałym elementem świata wzornictwa przemysłowego. Zmienia się rynek, zmieniają się technologię, zmieniają się możliwości produkcyjne, strategie komunikacji, zmieniają się

w końcu przyzwyczajenia użytkowników dizaju (bo zmienia się ich sposób życia). Zmienia się też język, którym o dizajnie rozmawiamy. Dlatego o TransFormacjach współczesnego światowego dizajnu będziemy rozmawiać z producentami i projektantami podczas wystaw, paneli dyskusyjnych, wykładów i spotkań. Między 12 a 15 marca w Poznaniu.

GWIAZDY

O ciągłej ewolucji wzornictwa przemysłowego wiedzą najwięcej – codziennie wyznaczają jej rytm i decydują o kierunku. Podczas ARENA DESIGN 2019 będzie można spotkać gwiazdy współczesnego wzornictwa przemysłowego. Alexander Taylor to projektant i innowator, współpracował m.in. z Zanotta, Established&sons, czy Alexandrem Mcqueenem. Dla marki Adidas wdrożył innowacyjną technologię produkcji PrimeKnit, która całkowicie ogranicza generowanie odpadów tekstylnych i do dzisiaj stosowana jest przez branżę obuwniczą. Projekty Magnusa Elebäcka i Chrisa Martina z Massproductions cechuje elegancja i nowoczesność. Pierwszy projekt ich autorstwa odniósł ogromny sukces: krzesło Tio Chair do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Z okazji dziesięciolecia marki meblowej podczas ARENA DESIGN duet zaprezentuje wyjątkowe krzesło w zupełnie nowym, odświeżonym wydaniu. Berlińskie studio projektowe Geckeler Michels, czyli duet David Geckeler i Frank Michels, tworzy meble, oświetlenie i aranżacje przestrzeni. Są młodzi, odważni, w wyrafinowany sposób łączą oszczędne, minimalne formy z niebywałą dbałością o detal.

• Alexander Taylor – wykład – 14 marca, godz. 13:00

• Massproductions – spotkanie – 12 marca, godz. 11:00

• Geckeler Michels – wykład – 14 marca, godz. 12:15

PROJEKTANCI ROKU

Nowe wyróżnienie w ramach ARENA DESIGN – Projektanci Roku – powstało w celu wskazywania najciekawszych młodych nazwisk i pracowni na rodzimym rynku. To nazwiska, które kształtując własną tożsamość twórczą i własne strategie obecności na rynku przyczyniają się do kształtowania całego środowiska dizajnu w Polsce. To ci, którzy już potwierdzili swoją jakość i zaznaczyli obecność na rynku, a o ich sukcesach z pewnością jeszcze usłyszymy. W roku 2019 wyróżnienie Projektanci Roku przyznane otrzymali: Fenek Studio – za oryginalne, eksperymentalne podejście do porcelany i niezależność projektowo-produkcyjną. Michał Loba – za niepowtarzalny styl, który można rozpoznać na pierwszy rzut oka po syntetycznej, „komiksowej” kresce i śmiałości skojarzeń. Nikodem Szpunar – za odważną współpracę z przemysłem, imponująca liczba, poparta znakomitą jakością, wdrożeń zaowocowała licznymi nagrodami,

Prace wyróżnionych projektantów będzie można zobaczyć na wystawie „Projektanci Roku” w trakcie ARENA DESIGN między 12 a 15 marca 2019.

WYSTAWY

Wystawy i towarzyszące im dyskusje podczas tegorocznej edycji ARENA DESIGN to podróż w głąb przemysłu i biznesu związanego z przemysłem. Opowieść o nowoczesnych formach produkcji i przemianie podstawowych, nieprzetworzonych materiałów w końcowy produkt; o modach, które wyznaczają kierunek rozwoju branży na równi z technologiami i wizjami jej twórców.

Agata Nawotny, na co dzień specjalizująca się w socjologii i antropologii dizajnu przygotowała wystawę „Zasoby”. Materiały do tej ekspozycji powstały w wyniku odwiedzin największych i najpopularniejszych polskich fabryk. W podróży towarzyszył kuratorce fotograf, Krzysztof Pacholski, który udokumentował proces produkcji i powstawania produktów. Panel dyskusyjny towarzyszący wystawie ZASOBY odbędzie się 12 marca, o godz. 14:00.

Wystawa „195x:how old is modern” to seria obiektów vintage, które kwestionują definicję nowoczesności. Kolekcja 195x eksponuje ponadczasowość zagadnień takich jak ergonomia, zrównoważony proces produkcji czy odwaga twórcza, zestawiając je z aktualnymi trendami i potrzebami współczesnych odbiorców. Emilia swoją ekspozycją zamierza udowodnić, że to nie data produkcji świadczy o nowoczesności, ale funkcjonalność i unikatowy styl. Wystawę przygotowała Emilia Obrzut.

Jak co roku podczas targów ARENA DESIGN zaprezentowane zostaną najlepsze projekty produktowe w ramach konkursu TOP DESIGN award. Do ścisłego finału zakwalifikowały się tym razem 22 produkty, z 10 kategorii. Wszystkie nominowane przedmioty zaprezentowane będą na wystawie, a gala wręczenia nagród odbędzie się 12 marca, o godz. 16:00.

Wystawy główne w ramach ARENA DESIGN 2019 będzie można oglądać w dniach między 12 a 15 marca 2019 roku w Poznaniu. W programie także wystawy towarzyszące, m.in. prezentacja Stowarzyszenia loveOriginal czy Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych.

PANELE

Oprócz wystaw i spotkań, na ARENA DESIGN nie zabraknie także aspektu edukacyjnego w formie licznych wykładów i ciekawych dyskusji. Program bogaty jest w panele prowadzone przez patronów medialnych wydarzenia. Partner strategiczny Vogue Polska, w dyskusji prowadzonej przez Dominikę Olszynę poruszy temat postrzegania produktów “Made in Poland” na światowym rynku. Swoimi doświadczeniami podzielą się Maja Ganszyniec (Studio Ganszyniec, Nurt), Magdalena Borowiec (Profim), Mikołaj Molenda (Tylko.com), Jan Stasz (NAGO) oraz Zuza Kuczyńska (Le Petit Trou). Podczas panelu zorganizowanego przez MAGAZIF, Agnieszka Polkowska, Anna Vonhausen, Mateusz Suda, Piotr Kalinowski i Michał Mazur, przyjrzą się zmieniającym się światowym trendom, zarówno w branży wnętrzarskiej, jak i modowej. Goście odpowiedzą na pytania: które trendy zdominują rynek? Jak wpłyną na konsumentów? Jaka rola przypada projektantowi, który staje się drogowskazem dla odbiorców? Podczas panelu PLN Design, moderowanego przez Małgorzatę Stasinkowską wraz z gośćmi z GOOD INSIDE, omówione zostaną transformacje polskiego dizajnu na przestrzeni lat. Na ARENA DESIGN pojawią się także dyskusje na temat wpływu Social Mediów na design (Dr.Marek Borowski, ShopDoctor) i zależności pomiędzy modą a projektowaniem wnętrz (Maciej Zień, Fargotex Group), a oprócz tego wiele innych interesujących dyskusji, w kontekście transformacji i nadchodzących zmian w dizajnie.

• Panel VOGUE – 12 marca, godz. 12:00

• Panel MAGAZIF – 13 marca, godz. 12:00

• Panel PLN Design – 13 marca, godz. 14:15

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.arenadesign.pl/program

MIASTO ŻYJE DESIGNEM

Projekt MIASTO ŻYJE DESIGNEM, który od trzech lat towarzyszy ARENA DESIGN,

to inicjatywa Międzynarodowych Targów Poznańskich skierowana do wystawców, gości targowych oraz mieszkańców Poznania i okolic. W ramach wydarzenia przybliżane są Poznańskie miejsca, które na różnych płaszczyznach kojarzą się z najlepszym dizajnem – zostały zaprojektowane przez cenionych architektów, oferują produkty i usługi cenionych marek lub w jakikolwiek inny sposób przyczyniają się do wzbogacania tradycji wzorniczej w Poznaniu.

Program MIASTO ŻYJE DESIGNEM dostępny jest na stronie:

https://arenadesign.pl/program-wydarzen/

Szczegóły na www.arenadesign.pl

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas