Designteka

wnętrza

Axor Starck Organic

06.11.2012

Nowa kolekcja Axor Starck Organic łączy unikalne wzornictwo z odpowiedzialnością za środowisko.

Schiltach, Berlin, 2012. “Idea naszej pracy zakłada doświadczanie fascynacji wodą oraz dostarczanie innowacyjnych rozwiązań na najwyższym estetycznym i technologicznym poziomie”, mówi Philippe Grohe, szef marki Axor.

Nowa kolekcja łazienkowa Axor Starck Organic spełnia wszystkie te wymogi. Kolekcja powstawała przez ponad 3 lata w intensywnej współpracy marki Axor firmy Hansgrohe z Philippe Starckiem.

„To właśnie Philippe Starck był właściwą osobą, z którą mogliśmy rozmawiać o takim projekcie. Podczas naszej ponad 20-letniej współpracy on ciągle motywuje nas swoimi wypowiedziami, zachowaniem i pomysłami do przełamywania stereotypów”, kontynuuje Philippe Grohe. Starck wyjaśnia z kolei jaka myśl przyświecała mu przy pracy nad tym projektem: „Na początku zrodził się impuls, może bardziej nawet pytanie: Czym jest życie i co daje mu energię? Praca toczyła się jak zwykle; na celu był minimalizm, ale samo to pytanie dało mi inny punkt widzenia”.

Unikalne wzornictwo

To kolekcja organiczno-minimalistyczna. Jej harmonijne kształty przypominają te, które spotykamy w Naturze.

Dwa uchwyty zlewają się optycznie z korpusem armatury, bez znaczenia w jakiej umieszczone są pozycji; czy woda jest otwarta czy zamknięta.

Pioniersko niskie zużycie wody przy zachowaniu komfortu użytkowania

Specjalnie dla używanych najczęściej baterii umywalkowych firmowe laboratorium Hansgrohe opracowało nowy rodzaj strumienia. Jest to strumień najbardziej jak dotąd rozłożysty, pokrywa całe ręce perlistymi kroplami. Przypomina on strumień deszczowy jaki wypływa z dysku prysznicowego Raindance 100.

W przypadku baterii umywalkowej Axor Starck Organic wrażenie perlistości powstaje dzięki nowoczesnemu systemowi dysz z 90 otworkami, przez które przepływa woda.

Ten pionierski strumień wyznacza nowe standardy zużycia wody – tylko 3,5 l/min przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowania. 3 lata po wprowadzeniu w Hansgrohe strumienia EcoSmart, który zużywa średnio 5 l/min, Axor poszedł jeszcze dalej.

Dla porównania: na rynku międzynarodowym standard dla baterii umywalkowych wynosi 7 l/min.

 

Osobne pokrętła dla wypływu i temperatury wody.

Armatura umywalkowa w nowej kolekcji pozwala na intuicyjne i jednocześnie ekonomiczne regulowanie wypływu wody i jej temperatury. Są one regulowane osobno. W baterii Axor Starck Organic wodę włącza się i wyłącza pokrętłem na dolnej końcówce wylewki. To rozwiązanie ergonomiczne ponieważ ręce znajdują się wtedy dokładnie w miejscu, z którego woda wypływa. A przy okazji żadna kropla nie spada tam gdzie jest niepożądana czyli nie brudzi korpusu baterii.

Temperatura wody regulowana jest na szczycie armatury. Pokrętło może być ustawione w preferowanej przez nas pozycji i tylko w przypadku kiedy chcemy ją zmienić – a co nie przy każdym użyciu baterii jest konieczne – przekręcamy uchwyt.

2 rodzaje strumienia: “Normal“ oraz “Eco“

Mniej znaczy więcej. Zużycie wody na poziomie 3,5 l/min przy komfortowym strumieniu oznacza, że odpowiedzialne używanie wody staje się pozytywną normą.

Jeśli w jakimś momencie potrzebny jest silniejszy strumień, wypływ wody możemy zwiększyć do 5 l/min, ponieważ w armaturze umywalkowej Axor Starck Organic dostępne są 2 rodzaje strumienia.

Innowacyjnie i odpowiedzialnie

Nazwa kolekcji Axor Starck Organic odnosi się nie tylko do kwestii wzornictwa oraz świadomego używania wody, ale również do samego procesu produkcji.

Dzięki specjalnej konstrukcji korpusu produkuje się go przy zużyciu 1/3 mniejszej ilości miedzi niż w przypadku korpusu tradycyjnego, co pozwala oszczędzać również energię.

Poza tym strumień wody płynie w specjalnym wężu, nie stykając się bezpośrednio z korpusem armatury, co chroni wodę pitną przed reakcją z miedzią i niklem.

Tak jak wszystkie armatury Axor, równiez kolekcja Axor Starck Organic produkowana jest wyłącznie w fabryce Hansgrohe w Schiltach w Szwarcwaldzie, która uznawana jest za jedną z najnowocześniejszych fabryk tego typu. Opinię tę zawdzięcza m.in zaawansowanym procesom zrównoważonej produkcji.

Natura jest wszędzie “u siebie”

Kolekcja Axor Starck Organic składa się z ponad 40 produktów. Baterie umywalkowe występują w 4 różnych wysokościach oraz w wersji ściennej.

Armatura prysznicowa i wannowa to głównie rozwiązania termostatyczne do montażu na- oraz podtynkowego. Kolekcję dopełnia gama akcesoriów.

Armatura z kolekcji Axor Starck Organic może stać się atrakcją każdej łazienki, ponieważ dobrze komponuje się z różnymi aranżacjami. Natura jest wszędzie „u siebie” jak mówi Philippe Grohe…

Kolekcja, która przemawia do serca i do rozumu

„Już na samym początku naszych dyskusji na temat nowego projektu było jasne, że dążymy do znalezienia nowej formuły odpowiedzialnego i świadomego używania wody”, wspomina Philippe Grohe. A Philippe Starck dodaje: „Ta kolekcja to kolejna rewolucja, nowy koktajl z zaawansowanej technologii i przemyślanej idei”.

Axor Starck Organic pozwala skupić się na istocie rzeczy, przemawia zarówno do serca jak i do rozumu.

Więcej na:

www.facebook.com/axor.design

www.twitter.com/hansgrohe_pr

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas