Designteka

wnętrza, dodatki

RefreszDizajn

10.06.2014

RefreszDizajn – świeżę spojrzenie na sztukę z odzysku!

Propozycja dla świadomych ekologicznie fanów stylu retro – kolekcja lamp z pracowni Refresz Dizajn to genialne połączenie idei recyklingu ze wzornictwem w stylu vintage.

Hitami kolekcji są Fotolampa DRUH na bazie bakelitowego aparatu z lat 50-tych, zamocowanego na statywie fotograficznym z lat 60-tych oraz seria teleLAMPAfonów, wykonanych z oryginalnych peerelowskich aparatów telefonicznych w bogatej gamie kolorystycznej, od soczystej mandarynki po pudrowy błękit. Jest też coś dla miłośników oldskulowych przeźroczy: lampa SLAJD, której abażur składa się w całości z kolorowych lub czarno-białych slajdów.

Unikatowe wyroby pracowni Maćka Pawelskiego to ukłon w stronę praktycznie nieistniejącego już polskiego przemysłu fotograficznego, którego symbolem były kultowe analogowe aparaty AMI i DRUH. Projektant ocala je od zapomnienia, nadając im nową funkcję i zamieniając je w stylowy element oryginalnego wnętrza. Prace Refresz Dizajn były z powodzeniem wystawiane m.in. na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz na wystawie Designed in Poland w Brukseli.

FotoLampka *DRUH*

Lampka wykonana na bazie polskiego, bakelitowego aparatu DRUH z lat 50-tych, zamocowanego na statywie fotograficznym 2-segmentowym. Głowica statywu obracająca się w trzech płaszczyznach pozwala na regulację nachylenia. Żarówka kulka 25W z gwintem E14 wkręcana w bakelitową oprawkę. Abażur kremowy, zmywalny, osadzony na żarówce. Przewód 2,5m z wyłącznikiem przelotowym. Zasilana napięciem 230V, prosto z sieci.

Oryginalny, niepowtarzalny produkt wykonany ręcznie. Z racji, że aparaty były używane i mają kilkadziesiąt lat, posiadają ślady użytkowania. Każda lampka jest jedyna w swoim rodzaju.

Wymiary: wysokość – 36 cm na jednym segmencie statywu; wysokość – 41 cm na dwóch segmentach statywu; szerokość – 23 cm.

Aparat fotograficzny DRUH SYNCHRO zaprojektowany w Zakładach Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Produkowany był po II wojnie światowej przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne. Druh Synchro należy do światowej „rodziny” bakelitowych aparatów skrzynkowych z wykręcanym tubusem obiektywu, która wywodzi się konstrukcyjnie z przedwojennego francuskiego aparatu Photax II Blinde. Przez to też należy do stylu wzornictwa art deco.

FotoLampa *DRUH FLOOR*

Lampa wykonana na bazie bakelitowego polskiego aparatu DRUH z lat 50-tych, zamocowanego na statywie fotograficznym 7-segmentowym INES z lat 60-tych. Żarówka 40W z gwintem E27. Abażur kremowy, zmywalny, wkręcany na oprawkę. Przewód 2,5m z wyłącznikiem przelotowym. Zasilana napięciem 230V, prosto z sieci.

Oryginalny, niepowtarzalny produkt wykonany ręcznie. Z racji, że aparat i statyw były używane i mają kilkadziesiąt lat, posiadają ślady użytkowania. Każda lampka jest jedyna w swoim rodzaju.

Wymiary: wysokość – od 44 cm do 133 cm; szerokość – od 50 cm do 100 cm (wymiary zależne od rozstawienia nóg statywu.

Aparat fotograficzny DRUH SYNCHRO zaprojektowany w Zakładach Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Produkowany był po II wojnie światowej przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne. Druh Synchro należy do światowej „rodziny” bakelitowych aparatów skrzynkowych z wykręcanym tubusem obiektywu, która wywodzi się konstrukcyjnie z przedwojennego francuskiego aparatu Photax II Blinde. Przez to też należy do stylu wzornictwa art deco.

teleLAMPAfon – CzeSlav Świeci

Lampka wykonana na bazie czechosłowackiego telefonu TESLA STROPKOV z 1984 roku, model 8s20 w kolorze musztardowym z czekoladowymi akcentami. Ramię słuchawki metalowe, elastyczne, pozwalające na regulację nachylenia. Żarówka 15W z gwintem E27 wkręcana w oprawkę bakelitową osadzoną w słuchawce. Przewód czarny 2m z włącznikiem przelotowym. Zasilana napięciem 230V, prosto z sieci.

Oryginalny, niepowtarzalny produkt wykonany ręcznie.

Wspaniały retro gadżet w niebanalnej kolorystyce. Doskonała do minimalistycznego, modernistycznego czy popartowego wnętrza. Lampa pełniła wcześniej funkcję telefonu i nosi ślady użytkowania, lecz jak na swój wiek jest w świetnym stanie.

Wymiary: wysokość – 30-45 cm; szerokość – 32 cm; głębokość – 20 cm.

Do nabycia między innymi w Luminosfera – warszawskim showroomie z oświetleniem, mieszczącym się przy Bakalarskiej 34 (www.luminosfera.pl)

Więcej na:

https://www.facebook.com/RefreszDizajn

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas